Dětské a novorozenecké oddělení

Péče lékařů a nelékařského zdravotnického personálu je poskytována na standartním oddělení, na oddělení JIP a novorozeneckém oddělení, přidruženy jsou také dětské odborné ambulance.

Standardní oddělení

Dětské oddělení zajišťuje lékařskou a ošetřovatelskou péči při stanovení diagnóz, léčebných i diagnostických výkonech. Hospitalizovány jsou zde také děti po operačních výkonech. K dispozici máme 23 lůžek.

  • Umožňujeme pobyt doprovodných rodičů dětí, do šesti let věku dítěte automaticky zdarma. Dle aktuální kapacity oddělení rádi vyhovíme i rodičům dětí starších šesti let. Cena pobytu se řídí ceníkem placených služeb.
  • Na dětské pacienty čekají postýlky v nově zrekonstruovaných, vhodně zařízených pokojích, které jsou vybaveny televizí a pokryty WiFi signálem.
  • Ke komfortnějšímu pobytu nemocného dítěte společně s rodičem máme k dispozici dva samostatné nadstandardní pokoje, kde malí pacienti naleznou více soukromí i klidu pro své uzdravení. K vybavení pokojů patří vlastní rekonstruované sociální zařízení, koutek k přípravě kávy či čaje s vlastní lednicí. Pro kojence jsme připravili přebalovací pulty s vaničkou, nezbytností je také TV. Zpoplatnění se řídí ceníkem placených služeb.
  • Návštěvní doba pro rodiče je nepřetržitá.
  • Na oddělení byl zaveden a s úspěchem pokračuje Projekt herní terapie. Paní učitelka ZŠ, sestřičky, i herní specialistka formou hry, vyprávěním a ukázkami pomůcek se snaží zmírnit strach i obavy dítěte z neznámého prostředí, či výkonu. K snadnější přípravě dětí k diagnostickým i terapeutickým výkonům nám dopomáhá loutka „panenka Cecilka“, ale i album s tematickými fotografiemi.
  • Na dětském oddělení probíhá také výuka základní školy. Paní učitelka se snaží pomáhat dětem nejen s učením, ale také děti zabaví a především krátí dobu pobytu dětem vyráběním a tvořením v návaznosti na roční období. Jejich výtvory často zdobí naše oddělení.
  • Dětem i jejich rodičům k zpříjemnění pobytu slouží  herna plná hraček, pro starší děti je vybavena dvěma počítači.
  • Spolupracujeme s nadací Zdravotní klaun. Návštěvy veselých klaunů, kteří svým humorem vykreslí úsměv na každé dětské tváři, probíhají pravidelně 1x měsíčně.
  • Pobyt dětí občas zpříjemňují také dobrovolníci, kteří předčítají dětem pohádky, hrají s dětmi společenské hry nebo si jen tak povídají.
  • Jsme velice rádi za občasné darování hraček z řad veřejnosti, které pak rozdáváme dětem jako odměnu za nepříjemný výkon.
  • Zapojili jsme se také do akce Život v kufříku, kdy nadace věnuje novorozencům určeným k adopci kufřík s jeho první hračkou, svetříkem či čepičkou. Sestřičky pořizují první fotografie dítěte, vepisují do vzpomínkové knihy první chvíle jeho života, píší mu věnování.
  • Pro veřejnost umožňujeme prohlídky dětského oddělení určené pro dětský kolektiv. Cílem je zmírnit obavy a strach dětí z nemocničního prostředí.

Novorozenecký úsek dětského oddělení

Novorozenecký úsek dětského oddělení se nachází ve 3. patře pavilonu A na porodnickém oddělení, k dispozici máme 23 lůžek. Poskytujeme komplexní péči především o fyziologické novorozence s možností intenzivní péče, o patologického novorozence s poruchou životních funkcí a o nezralé novorozence od 34. gestačního týdne. Oddělení novorozenecké JIP je vybaveno přístroji k podpoře dýchání a monitorování životních funkcí, k zajištění novorozence po porodu dále slouží vyhřívací lůžko, čtyři inkubátory a fototerapie.

Jsme hrdým držitelem prestižního ocenění Baby Friendly Hospital.

Denně v době od 8 do 20 hodin jsou na telefonním čísle: 724 140 330 k dispozici odborné laktační poradkyně, které pomáhají maminkám vyřešit problémy při kojení. Mimo tuto dobu je možné na tel.: 583 332 322 kontaktovat horkou linku kojení přímo při novorozeneckém oddělení. Problémy s kojením je možné konzultovat také na Národní lince kojení, a to ve všední dny v době od 8 do 13 hodin na telefonním čísle: 261 082 424.

V případě potřeby se můžete na tel.: 583 332 322 objednat do laktační poradny, která je na našem pracovišti v provozu každý všední den od 8 do 14 hodin.

Co u nás čeká miminko po porodu?

Po spontánním porodu - pokud to zdravotní stav maminky i dítěte dovolí a maminka si to přeje, rádi umožníme poporodní bonding a podpoříme tak láskyplnou vztahovou vazbu nové rodiny. Jinak novorozenec zůstává s maminkou na porodním sále – je přiložen k prsu, po 2 hodinách je odvezen na novorozenecký úsek, kde je vyšetřen dětským lékařem a podle stavu maminky a dítěte předán k mamince na pokoj.

Po operativním porodu – umožňujeme poporodní bonding mamince a dítěti na operačním sále pouze omezeně, dále v něm může pokračovat tatínek na novorozeneckým boxu. Novorozenec je umístěn na novorozeneckém úseku, první přiložení k prsu probíhá na porodním sále, většinou do dvou hodin po porodu, vždy podle stavu maminky a dítěte. Dále je nošen ke kojení podle potřeb k mamince na pokoj. Trvale na pokoj předáváme novorozence až je maminka soběstačná a je schopná se o své miminko starat.

Bezprostředně po porodu novorozencům neměříme délku. Násilné natahování dolních končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše je pro novorozence traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné. Na doporučení neonatologů a ortopedů délku měříme až třetí den po porodu.

Pokud novorozenec z nějakého důvodu nemůže být u maminky, je umístěn na observační box novorozeneckého úseku, kam za ním maminka kdykoliv dochází. Může si jej přebalovat a kojit. Tatínkům, eventuelně dalším členům rodiny, umožníme z hygienických důvodů návštěvu miminka na observačním boxu pouze omezeně.

Co se děje s děťátkem během pobytu u nás?

Je téměř trvale u maminky na pokoji. Maminka má tak možnost starat se o svého drobečka po celý den podle jeho individuálních potřeb a naučit se tak vše, co potřebuje.

Denně probíhá vizita – dětský lékař miminko vyšetří, kontrola hmotnosti a měření tělesné teploty novorozenců je součástí vizity na pokojích.

Před každým bolestivým výkonem, jako je odběr krve nebo injekční podávání vitamínu K po porodu, podáváme miminku do úst na štětičce malé množství roztoku sacharózy. Jedná se o prostředek nefarmakologického tišení bolesti.

Dětem umístěným v inkubátoru umožňujeme klokánkování – kontakt kůže na kůži. Pokud maminka ze zdravotních důvodů klokánkovat nezvládne, může ji v tomto zastoupit tatínek.

Při problémech s krmením praktikujeme systém Bazální stimulace – učíme maminky, jak dítě jemně stimulovat, aby bylo schopno vypít si potřebnou dávku mléka bez nutnosti krmení sondou do žaludku.

Maminky zaučujeme správné manipulaci s novorozencem, přikládání k prsu, koupání. Dále se maminky naučí, jak miminko uklidnit, co dělat s „bolavým bříškem"…

Pro případ potřeby všechny maminky seznamujeme se způsobem ručního odstříkávání mateřského mléka a se zásadami manipulace s odstříkaným mlékem. Pokud je potřeba dokrmovat, maminky si osvojují alternativní způsob dokrmování – stříkačkou po prstu. Nechce-li maminka nebo nemůže kojit, je jí umožněno krmit své dítě z láhve.

Nově nabízíme maminkám možnost zakoupit si přímo na oddělení za příznivé ceny pomůcky ke kojení (k ošetření bolestivých bradavek, silikonové kloboučky, jednorázové lahvičky na odstříkané mateřské mléko pro převoz z porodnice a sterilizační sáčky pro domácí použití).

Pro Vaše pohodlí během pobytu u nás je možné si v případě potřeby zapůjčit na pokoj za poplatek přenosnou odsávačku mateřského mléka. Jinak je maminkám bezplatně k dispozici odsávačka ve společné místnosti k tomu určené.

Před propuštěním z porodnice má novorozenec standardně provedeno ultrazvukové vyšetření mozku a ledvin, vyšetření očí k vyloučení vrozené katarakty (šedý zákal čočky), vyšetření sluchu (tzv. otoakustické emise), odebranou krev na povinné vyšetření endokrinních onemocnění, vrozených metabolických vad a cystickou fibrózu – tzv. novorozenecký laboratorní screening a nově také screeningové vyšetření vrozených kritických srdečních vad. Dále je opakovaně vyšetřeno dětským lékařem. Vyšetření ortopedem a ultrazvuk kyčlí není prováděno pravidelně, proto se někdy děje dodatečně - do konce 2. týdne života, formou ambulantní návštěvy podle místa bydliště.

Po propuštění je nutné následující pracovní den kontaktovat obvodního dětského lékaře za účelem dohodnutí termínu první kontroly. Do 7 dnů je nutné nechat vystavit rodný list na matrice Městského úřadu v místě narození dítěte, s rodným listem dítěte zajistit zdravotní pojištění. S rodným listem a občanským průkazem je také možné požádat o porodné, přídavky na dítě, eventuelně jiné sociální dávky na Úřadu práce podle místa bydliště matky.

Na setkání s Vámi a Vaším děťátkem se těší porodní asistentky, dětské setry a lékaři novorozeneckého úseku dětského oddělení.

Dětské odborné ambulance

Ambulance zajišťují diagnózu i léčbu některých onemocnění srdce, ledvin i hormonálních poruch, také zajišťují sledování vývoje předčasně narozených dětí i dětských diabetiků. Kardiologickou, nefrologickou, endokrinologickou ambulanci i ambulanci rizikových dětí naleznete ve 2. patře pavilonu R. Objednání je možné na základě doporučení obvodního pediatra. Doporučení může odeslat pediatr sám nebo se lze objednat telefonicky v ordinačních hodinách dané ambulance.

Oddělení JIP

JIP disponuje čtyřmi lůžky pro kojence a větší děti. Je vybavena monitory životních funkcí i další moderní přístrojovou technikou umožňující intermediální i intenzivní péči o malé pacienty.

Informace ke stažení

NÁŠ TÝM

Primář

MUDr. Andrea Lysáková

583 332 221

Vrchní sestra

Mgr. Vladislava Dajčová

Vedoucí sestra

Lenka Babištová

583 332 221

Laktační poradkyně

denně 8:00 – 20:00

724 140 330

FOTOGALERIE