AMBULANCE
ODDĚLENÍ
Pro pacienty a návštěvníky
Lékárna
ORIENTAČNÍ PLÁN AREÁLU
Od roku 2010 je oddělení plně digitalizováno s napojením všech přístrojů do obrazového archivačního systému PACS, tedy s možností zasílání snímkové dokumentace v rámci nemocnice a na externí pracoviště.
CT vyšetření jsou pořizována na moderním multidetektorovém přístroji, který byl uveden do provozu v roce 2019. Nový přístroj pomocí speciálních algoritmů poměrně výrazně redukuje dávku záření, kterou pacient během vyšetření obdrží. Na CT přístroji provádíme vyšetření v rámci celotělové diagnostiky dle požadavků indikujících lékařů. Provádíme také vyšetření tepen, tzv. CT angiografie, a to mozku, krkavic, aorty nebo tepen dolních končetin, časté je vyšetření plicních tepen k vyloučení plicní embolie. Provádíme speciální vyšetření tlustého střeva - CT kolonografii.
Klasické rtg snímky pořizujeme na moderních digitálních přístrojích. Vyšetření zažívacího traktu pomocí kontrastní látky provádíme na nové digitální skiaskopické sklopné stěně, uvedené do provozu v r. 2019.
Nedílnou součástí spektra vyšetřovacích metod jsou moderní ultrazvukové přístroje, na kterých provádíme vyšetření orgánů dutiny břišní, krku, tepen i žil. Ultrazvuk je také součástí vyšetření onemocnění prsu.
Z invazivních výkonů provádíme biopsie patologických lézí pod ultrazvukovou či CT kontrolou, provádíme také drenáže abscesových kolekcí v játrech nebo v dutině břišní.
Součástí spektra vyšetřovacích metod je mamografický screening, od roku 2008 jsou vyšetření prováděna na digitálním přístroji. Pracoviště má akreditaci pro tuto vyšetřovací metodu.
Od ledna 2017 poskytujeme vyšetření na přístroji magnetické rezonance o síle pole 1,5 T.
Radiologičtí asistenti také spolupracují s operačními týmy při náročnějších výkonech, kdy operatér za pomoci rtg zářiče s monitory a za asistence radiologického asistenta provádí přímou kontrolu během operace.
V r. 2021 pracoviště obhájilo Externí klinický audit v radiodiagnostice.
Co je to mamografický screening?
Jde o preventivní program pro vyhledávání včasných stádií nádorů, který umožňuje ženám bezplatné vyšetření prsu. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45 let a výše. Vyšetření se provádí jednou za dva roky bezplatně, je hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění. Mimo tento interval může být vyšetření provedeno, nicméně poté si vyšetření žena hradí sama. Toto platí i v případě, že není ve výše uvedené věkové kategorii, tedy v rozmezí 45 let a výše.
Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život. Je velmi dobré, dochází-li žena na jedno pracoviště, protože pro lékaře, kteří mamografické snímky hodnotí je velmi přínosné, mohou-li porovnávat starší a nové snímky mezi sebou. Má-li žena vyšetření provedeno pokaždé někde jinde, mohou lékařům uniknout jemné rozdíly a tím i viditelné známky malého nádoru.
Zásady pro objednávání mamografického screeningu:
K vyšetření je nutné si předem vyžádat od svého ošetřujícího lékaře (praktického lékaře nebo gynekologa) žádanku k preventivnímu (screeningovém) mamografickému vyšetření a následně se dostavit na mamografické pracoviště po předchozím objednání na telefonním čísle 583 333 560 / 551 ve všední dny od 7:00 – 15:00 hod. nebo objednáním ON-LINE.
Magnetická rezonance (dále jen MR) je vyšetření různých oblastí hlavy, těla a končetin s následným počítačovým zpracováním výsledného obrazu.
Nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Zobrazení tedy probíhá bez možného škodlivého ionizujícího záření. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže zobrazit strukturu orgánů do nejmenších detailů.
Rizikové faktory:
I když je vyšetření bezpečné, existují rizikové faktory, které je potřeba zohlednit, abychom předešly případným komplikacím. Jedná se zejména o existenci kovových předmětů v těle pacienta.
Absolutní kontraindikace (překážka) vyšetření magnetickou rezonancí je:
Doporučení Radiologické společnosti k problematice:
Další implantáty a výkony, jejichž přítomnost může znamenat určitá omezení:
Pokud jste v době vyšetření těhotná, je nutné o této skutečnosti informovat lékaře.
Příprava k vyšetření/výkonu:
Průběh vyšetření:
V případě vyšetření s podáním kontrastní látky:
Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle. Pokud by se vyskytly, projevují se nevolností, zvracením, točením hlavy. Alergická reakce je také zcela výjimečná. Přesto na Vaše prokázané alergie upozorněte pracovníky MR.
Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, jedinou nepříjemností je silný hluk, který zařízení během vyšetření vydává. Personál Vám z tohoto důvodu nabídne sluchátka.
Pro Vaši bezpečnost budete mít po celou dobu vyšetření v ruce signalizační zařízení, pomocí kterého je možné zavolat si obsluhu a požádat o pomoc. Pracovníci s Vámi budou po celou dobu v kontaktu prostřednictvím mikrofonu a rádi v případě potřeby pomohou.
Délka vyšetření závisí na oblasti, kterou je nutné zobrazit. Nejčastěji trvá přibližně 20 až 50 minut a po celou tuto dobu, je pacient sledován nainstalovanými kamerami.
Přestože trvá celé vyšetření relativně dlouho, je nezbytné, aby byl pacient po celou dobu klidný a nehýbal se. Díky tomu budou získány optimální výsledky.
Péče a doporučení po vyšetření: