Pro někoho změna času nic neznamená, pro druhého jde o nabourání režimu na několik dnů až dokonce týdnů. Někteří mohou během změny času zaznamenat větší únavu, někdo může být podrážděný. Platí také to, že mladí lidé se s časovou změnou vyrovnají snáz než starší, kteří mohou mít problémy ještě další týden.
Výzkumy ukazují, že změna času může narušit spánkový rytmus a negativně se podepisuje na těle i mysli. Následkem dřívějšího vstávání jsou lidé více unavení, tím pádem se méně soustředí a vzniká tak větší množství dopravních nehod a pracovních úrazů. Objevit se mohou také bolesti hlavy a změnou biorytmu trpí také imunita, která nemá dostatek času k adaptaci. Pokud je jedinec citlivější na změny, může změna času vyvolat až depresi.
Existuje ale několik způsobů, jak se na změnu času dopředu připravit a její následky minimalizovat.
- Týden před změnou choďte každý večer spát o něco později (čas si postupně posouvejte) a ráno vstávejte o pár minut dříve. Postupně se tak dopracujete k hodinovému posunu.
- Spěte v tmavé místnosti. Působení světla (ať z pouliční lampy nebo mobilu) ovlivňuje tvorbu melatoninu ve vašem těle, a tím i kvalitu spánku.
- V neděli spěte podle svých biologických hodin.
- Vyhněte se šlofíkům. Pokud jste ani před změnou často nenaspali víc než sedm hodin, letní čas vás připraví o další hodinu. To už můžete začít pociťovat. Zkuste ale vydržet a nedávejte si dvacet. Narušili byste si biorytmus a večerní usínání bude o to náročnější.
- Vynechte cukr a kofein. Obojí má povzbuzující účinky, které by mohly narušit váš spánkový režim.
Před spaním čtěte. Čtení zdravě unaví hlavu i oči a pomůže vám v usínání.