„Když mi lékař před 20 lety oznámil, že budu mít stomii, bylo mi 28 a vůbec jsem si nedokázala představit, jak budu dál žít. Doma jsem měla roční dceru. Převažovaly u mě smíšené pocity: strach, trapnost, beznaděj, zoufalství… Bydlím v malé vesnici ve východních Čechách. Nikomu z mých přátel jsem to nejprve neřekla, protože jsem se styděla. I když začátky s vývodem nebyly vždy lehké, zvládla jsem to. Držela jsem se motta: NEREZIGNOVAT, NEVZDAT SE A ŽÍT DÁL! Před 3 lety jsem začala pracovat pro České ILCO a zjistila jsem, že slovo stomie stále vyvolává v podvědomí lidí negativní pocity a pohlíží na ni jako na stigma. Ať už samotní stomici, jejich okolí nebo veřejnost. Je na čase to změnit,“ vysvětluje motivy vzniku výstavy její tvůrkyně Jitka Svobodová, která nyní o životě se stomií otevřeně mluví i v rámci přednášek pro laickou a odbornou veřejnost.
Výstavou uměleckých děl na stomických pomůckách spolu s příběhy jejich autorů nejen z řad stomiků přibližuje projekt veřejnosti, co je stomie a jak vypadá stomický sáček. „Některým z nás zachránila stomie život,“ zdůrazňuje dále Svobodová a dodává, že cílem osvětového projektu je zvýšit povědomí veřejnosti a ukázat, že i se stomií lze žít normální život. “Návštěvou výstavy podpoříte náš cíl a společně budeme bořit mýty o stomii,” vyzývá návštěvníky.
Do výstavy se zapojili také studenti a studentky Střední zdravotnické školy a Vyšší zdravotnické školy Šumperk. Projekt je totiž velmi nadchnul a sami se rozhodli přispět do výstavy svými vlastními výtvory. A nemocnice zcela netradičně umožní se do výstavy zapojit také široké veřejnosti. V pavilonu jsou totiž dostupné čisté stomické sáčky, které si zájemci mohou sami pomalovat na základě vlastní fantazie a nemocnici pak odevzdat.