Chlapečkův vývoj taky pokračuje směle kupředu. Vytvořila se varlata, která zhruba od
10. týdne vašeho těhotenství vylučují testosteron. Vnější pohlavní orgány, které se v prvním trimestru začaly vyvíjet jako mužské, nadále pokračují v růstu: od této chvíle zpravidla bývá vidět šourek.
Miminko měří něco kolem 18 centimetrů a váží v rozmezí od 184 do 227 gramů. Velikostně se podobá mangu. Pokožka miminka začíná vytvářet krémovitou látku, které říkáme mázek (vernix caseosa). Skládá se z mazu vyloučeného pokožkou, mrtvých buněk a lanuga, což jsou jemné chloupky pokrývající tělo. Tato voskovitá vrstva chrání pokožku vašeho miminka před účinky plodové vody, ve které plave. Pokud se děťátko nenarodí předčasně, většina mázku vymizí ještě před porodem.
Ty tmavé skvrny nejsou špína
Pořád si drhnete obličej a tmavé skvrny ne a ne zmizet? Ona to totiž není špína, ale chloasma - česky nadměrná tvorba pigmentu v obličeji, nebo také „těhotenská maska“. Můžou za to hormony. Ničeho se nebojte. Chloasma i linea nigra (tmavá čára na pupíku) po porodu postupně vyblednou. Vystavením slunečním paprskům mohou pigmenty na vaší pokožce ještě ztmavnout, takže chcete-li si zachovat rovnoměrné zbarvení pokožky, nezapomínejte používat opalovací krém a zůstávejte ve stínu.
Jak se vaše děloha zvětšuje, musí se oblé vazy, které ji podpírají, natahovat. Může se stát, že vám tyto natažené vazy budou způsobovat ostrou nebo tupou bolest v podbřišku, obvykle na jedné nebo na druhé straně.
Nejčastěji ji zaznamenáte při náhlé změně polohy nebo když budete vstávat třeba z postele. A stejně jako u většiny jiných těhotenských obtíží platí známé pravidlo, že největší úlevu přinese odpočinek. I když je bolest oblých vazů poměrně běžná, v případě obav zavolejte svému lékaři.
20. týden přináší první citelné pohyby
Pokožku miminka začal minulý týden pokrývat mázek. Teď už je děťátko touhle krémovitou látkou zcela pokryté, takže je jeho jemná pokožka chráněná před účinky plodové vody.
Miminko zatím začíná vnímat všemi smysly svět kolem sebe, i když je dosud hodně omezený. Jeho mozek po celou dobu pracoval a rozvíjel nervová centra, která jsou určena jednotlivým smyslům a teď se probouzejí k činnosti. Více reaguje na změny
v okolním světě: na vaši činnost, zvuky v okolním prostředí, a dokonce i na chuť plodové vody.
Měří přibližně 22 centimetrů a váží asi 213 až 255 gramů – zhruba jako banán.
Nejspíš jste už zaznamenala, jak se miminko v břiše kolébá, poskakuje a kope. Intenzita pohybu bývá největší večer, kdy se váš organismus zklidní a můžete se zaměřit pouze na to, jak je miminko ve vaší děloze aktivní. Možná zaregistrujete rytmické trhavé pohyby. To miminko netancuje, ale škytá. Většina miminek v děloze škytá z důvodu křečí nedozrálé bránice. Se škytavkou se nic dělat nedá, ale není to ani potřeba, neublíží mu totiž ani teď, ani po narození.
Po vytvoření základu vlasů před několika týdny se vaše miminko posune k dalšímu vývojovému stupni: růstu vlasů. A v tomto případě se už nejedná o chmýří (lanugo) – jde o skutečné vlásky!
Nepředstavujte si ale ještě žádnou bujnou hřívu. Většina těchto vlásků začne dva týdny po porodu vypadávat. Není třeba se bát – vašemu drobečkovi postupně vyrostou vlasy, které budou mít pravděpodobně světlejší barvu než ty při narození.
Na jiném místě v hlavě miminka jsou už nyní plně vytvořeny kůstky vnitřního ucha a také nos začíná nabývat svůj jasný tvar.
Klidná pleť a lepší kvalita vlasů i nehtů
Ve 20. tt se nastávající mamince většinou zklidní pleť, zhoustnou jí vlasy a zkvalitní se také nehty. Mnoho žen si ale stěžuje na různé těhotenské potíže, jako třeba:
- bolesti v tříslech
- nízký tlak
- křečové žíly
- bolest prsou
- bolest zad
- zácpa
- motání hlavy
- pálení žáhy
Velký ultrazvuk
Během velkého ultrazvuku ve 20. tt se lékař soustředí především na to, jak se miminko vyvíjí a roste. Na ultrazvuku zhodnotí celkovou strukturu těla a podrobně prozkoumá také mozek, kosti, obličej, plíce, srdce i další orgány. Dále zkontroluje velikost plodu, uložení placenty, pupeční šňůru i množství plodové vody.
Tohle vyšetření slouží také k odhalení případných vývojových vad plodu, jako je třeba obličejový rozštěp. Mezi nejčastější vrozené vady plodu patří také srdeční problémy. Pokud je nález v tomto případě pozitivní, můžete situaci dopředu konzultovat s odborníkem, který vám poradí, jak během těhotenství i po něm dále postupovat.
Napište nám na Facebook, co jste zrovna dělala, když jste poprvé cítila pohyby svého miminka.