„Kardiotokografický monitor plodu se dříve natáčel tak, že byly budoucí maminky napojeny na CTG přístroj a mohly se pohybovat jen tak daleko, kam dosáhly kabely od jednotlivých sond. To bylo značně nepohodlné nejen pro budoucí rodičky, ale i pro personál porodního sálu. To se nyní, díky novým bezdrátovým telemetrickým sondám, úplně změnilo,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka porodnického oddělení Mgr. Anna Holinková s tím, že z přístrojové novinky jsou tak nadšené nejen nastávající maminky, ale i personál porodnice. Sondy původních přístrojů bez telemetrie nebyly voděodolné, ani mobilní. Jednou z vítaných výhod telemetrických sond je tak skutečnost, že se s nimi rodička může volně pohybovat v dosahu celého porodního boxu, včetně sprchy nebo vany. Personál porodního sálu má tak možnost neustále sledovat frekvenci ozev plodu a tonus dělohy a neprodleně reagovat na okamžité změny stavu plodu.
Monitorování ozev plodu je u porodu velmi důležité. A to proto, že změny hladiny kyslíku v krvi mají vliv na sílu proudění v krevním oběhu plodu a změny v uteroplacentární cirkulaci, a právě tyto změny se projeví změnou frekvence plodových ozev na CTG monitoru. Díky tomu může personál předcházet mnoha komplikacím jak před porodem, tak v jeho průběhu.
„Nový CTG monitor máme i v porodnické ambulanci, ten ale není telemetrický. Zde jsou maminky monitorovány v klidovém stavu, bez kontrakcí a není potřeba řešit úlevové polohy jako za porodu,“ dodává vedoucí porodní asistentka. Nové monitory přišly na víc než 1, 5 miliónu korun a jejich pořízení bylo financováno díky unijnímu projektu REACT-EU.