„Nemocnice Šumperk dlouhodobě investuje do svého rozvoje, včetně smysluplných medicínských technologií, mezi které rozhodně patří i medicínský software na bázi umělé inteligence. Věřím, že umělá inteligence může mít do budoucna velký potenciál v rámci zlepšování kvality lékařské péče a výsledky testů prováděných v naší nemocnici to jen potvrzují,“ říká předseda představenstva Nemocnice Šumperk JUDr. Martin Polach s tím, že umělá inteligence samozřejmě nikdy zcela nenahradí práci radiologa, odpovědnost podle něj vždy musí mít lékař. „Na druhou stranu, pokud systém dokáže v krátkém čase upozornit lékaře na klinicky závažný nález, je to z mého pohledu velký průlom pro české zdravotnictví, zejména s ohledem na omezené personální kapacity, na které v Česku dlouhodobě narážíme,“ dodává JUDr. Polach.
Nově vyvíjený systém od společnosti Carebot testuje v Nemocnici Šumperk celkem pět lékařů už od března letošního roku. Během této doby vyhodnotil software rentgenové snímky hrudníku u více než 3 500 pacientů. „Hodnotili jsme shodu systému a našeho hodnocení. Případné odchylky, ve smyslu falešně negativní nebo falešně pozitivní diagnózy jsme zaznamenali a tyto informace jsme pak pravidelně předávali společnosti Carebot, která software vyvíjí. Postupem času bylo vidět, že se systém zlepšuje, že je schopen hodnotit snímky mnohem spolehlivěji,“ popisuje závěrečnou fázi testování primář RDG oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Jiří Gerold. Podle něj může umělá inteligence významně pomoci zejména mladým lékařům při získávání prvotních zkušeností během popisu snímků.
To potvrzuje i jeden ze zakladatelů společnosti Carebot Matěj Misař s tím, že software bude po dokončení vývoje v podstatě fungovat jako systém druhého čtení a poskytne tak mladým lékařům zejména větší jistotu při vyhodnocování snímků: „V nemocnici jsme testovali finální model softwaru, který rozlišuje 7 různých nálezů. Lékaře tak systém po vyhodnocení snímku upozorní, co se na něm nachází, a vypíše mu lékařskou zprávu. Zakládáme si na přímé spolupráci s lékaři a nemocnicemi, a právě test v Nemocnici Šumperk je dalším milníkem v rozšíření této technologie do standardní zdravotní péče.“
Pokud systém od společnosti Carebot získá certifikaci, mohl by už v blízké budoucnosti pomoci přetíženému zdravotnickému systému. Ve zdravotnictví je stále silněji kladen důraz na prevenci, aby byla nemoc zachycena včas, a právě rentgen je nedílnou součástí řady preventivních vyšetření. Rentgenových snímků tak rok od roku přibývá, lékařů ovšem nikoliv. S rostoucím náporem na vyhodnocování stále většího počtu rentgenových snímků poroste i riziko chyb a nepřesností. A právě to by měla umělá inteligence dokázat eliminovat. Systém od společnosti Carebot může v budoucnu pomoci i v lepší průchodnosti oddělení a zároveň ušetřit čas lékařů strávený nad jedním snímkem až o 20 procent.
K tomu, aby lékaři mohli software založený na umělé inteligenci otestovat, museli ho jeho tvůrci implementovat do takzvaného systému PACS, což je systém, který v nemocnicích umožňuje ukládání a zobrazování obrazové dokumentace, včetně rentgenových snímků. V praxi to při testování funguje tak, že si lékař otevře snímek hrudníku pacienta ve svém počítači a jediný rozdíl je, že mu v prohlížeči přibylo viditelné vyhodnocení testovaného systému. Nemocnice Šumperk využívá systém PACS od společnosti OR CZ, která se společností Carebot na vývoji nového softwaru dlouhodobě spolupracuje. „Společně s Carebotem jsme pracovali na co nejlepší integraci našich řešení, aby práce se systémem byla co nejefektivnější. K tomu nám velmi pomáhá také zpětná vazba od lékařů šumperské nemocnice. Lékař tedy pracuje i nadále v systému MARIE PACS a umělá inteligence od společnosti Carebot běží na pozadí a pomáhá s vyhodnocováním snímků, vysvětluje ředitel medicínské divize OR-CZ Ing. Michal Mačát.
Firma Carebot zároveň pracuje už nyní i na modelech využívajících umělé inteligence k hodnocení mamografických snímků nebo snímků z magnetické rezonance. Umělá inteligence by přitom mohla pomáhat například i internistům. Nemocnice Šumperk bude první v Česku, kde se bude její uplatnění v tomto oboru testovat.