Když děložní sliznice roste mimo dělohu
Endometrióza je stav, kdy sliznice podobná té děložní, která se nazýváendometrium, roste mimo dělohu. Postihuje až 10 % žen v plodném věku. Nejčastěji se vyskytuje na vaječníku a v okolí dělohy, ale může se vyskytnout kdekoli v dutině břišní. I přes mnoho teorií a hypotéz nikdo dosud s jistotou neví, jak se tam dostala.
Menstruace z dělohy odplavuje staré buňky
Když po ovulaci nedojde k otěhotnění, produkce pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu) ve vaječníku začne slábnout. Po pár dnech hladiny hormonů v krvi klesají. Tím se růst sliznice zastaví. V okamžiku těsně před menstruací jsou hladiny nejnižší a nestačí už na výživu sliznice. Její povrchová vrstva začne hynout, odlučovat se a krvácet. Pak se neživé buňky sliznice s krví odplavují pryč z těla menstruací, aby uvolnily místo nové vrstvě sliznice, která naroste v dalším cyklu.
Mimo dělohu menstruace nefunguje
Pokud se tohle děje v děloze, je všechno v pořádku. Pokud se to samé děje i v zatoulané sliznici někde v břiše, je to velký problém. Hynoucí odloupané slizniční buňky a kapičky krve se nemají kam odplavit a zůstávají na místě. Dráždí okolní tkáně a ty na ně reagují bolestivou zánětlivou reakcí, na kterou nepomohou žádná antibiotika.
Typickým projevem je intenzivní bolest
Na prvním místě je vždy bolest, která může někdy ženu i zcela ochromit. Typická a nejintenzivnější bývá bolest při menstruaci, kdy v ložiscích endometriózy přibývají nové kapičky krve a odloupaných buněk, na které tělo zánětlivě reaguje. Kromě této bolesti zvané dysmenorea se ale můžou objevit i bolesti při pohlavním styku nebo jiné fyzické aktivitě. Někdy můžou ženu potkat i bolesti při močení nebo vylučování stolice. Ty jsou způsobeny výskytem ložisek endometriózy na střevě nebo močovém měchýři.
Intenzita a spektrum potíží je u každé ženy jiná
Závisí na umístění ložisek, jejich počtu, velikosti a na individuální citlivosti pánevních nervových pletení. Někdy se endometrióza může maskovat jako cysta na vaječníku, kterou vidí lékař na ultrazvuku při gynekologickém vyšetření. Z té při následné operaci vyteče typický tmavohnědý hustý obsah nahromaděné staré krve.
Endometrióza může způsobovat neplodnost
Relativně často se endometrióza projevuje neplodností i u jinak zdravé ženy. Na zánětlivém poli mezi ložisky endometriózy a okolím jsou natolik nepřátelské podmínky, že vaječník nedokáže uvolnit vajíčka. Spermie jsou v tomto nevlídném prostředí natolik ochromeny, že nedokážou vajíčko oplodnit.
Jediným zaručeným způsobem diagnózy je operace
I když podezření endometriózu lze stanovit už při gynekologickém vyšetření, spolehlivě ji odhalí pouze krátká laparoskopická operace. Při té se v celkové anestezii zavede do břichamalákamera a jeden až dva tenké nástroje, pomocí kterých se prohlédnou orgány malé pánve a celé břicho. Během této operace je možné všechna viditelná ložiska endometriózy odstranit. Nelze však vyloučit, že se endometrióza znovu objeví.
Plánujete děti? Neztrácejte čas!
Terapie endometriózy se řídí podle intenzity potíží, rozsahu onemocnění a zejména podle toho, zda má pacientka už ukončené mateřské plány. Pokud žena plánuje miminko, je potřeba otěhotnět co nejdříve. Není vhodné odkládat těhotenství do vyššího věku. Jednak proto, že těhotenství ve svém průběhu díky přirozené změně hormonálních hladin může endometriózu zmírnit až vyléčit. A jednak proto, že otěhotnět s endometriózou často není lehké, může to trvat delší dobu a někdy je nezbytné využít služeb center asistované reprodukce. V závažnějších případech ovariální endometriózy je i riziko postupného většího poškození tkáně vaječníků. To může vést až trvalému vymizení funkční tkáně a k neschopnosti si tvořit vlastní vajíčka, která by šla odebrat k umělému oplodnění.
Ženám, které už děti neplánují, může pomoci antikoncepce
U žen, které již těhotné být nechtějí a u kterých stav nevyžaduje operační ošetření, je možná farmakologická léčba. Nejčastěji bývají užity hormonální léky, jejichž cílem je zcela zabránit menstruačnímu krvácení a současně co nejvíce tlumit až zastavit růst buněk endometria. Díky tomu přejdou ložiska do klidového stavu, přestanou působit potíže a někdy se i zahojí. U běžných případů stačí užívat tabletovou antikoncepci bez pauz, nebo nasadit hormonální injekční léčbu. V závažnějších případech bývají dočasně nasazeny léky, které utlumí vlastní hormonální produkci v těle a napodobí tak stav po přechodu (menopauzu) avšak se všemi jeho nepříjemnými projevy.
Endometrióza je závažná nemoc, která dokáže ženu velmi trápit. Díky cíleně nastavené léčbě ji ale lze zkrotit a minimalizovat tak její vliv na kvalitu života pacientky. Pokud u sebe máte na endometriózu podezření, objednejte se na vyšetření do naší ambulance na tel. 583 332 351.