Jak probíhá taková plánovaná odstávka?
Urban: Společnost ČEZ DISTRIBUCE nás informovala, že každých pět let musí provádět stanovenou údržbu na vedení vysokého napětí. Tato údržba ale představuje odpojení naší nemocnice od elektrické sítě na několik hodin. Původně byl určen termín odstávky, který vycházel na běžný pracovní den. Jednoznačně jsme se shodli, že to není reálné vzhledem k obrovskému odběru elektrické energie, který je v běžném provoze. Proto jsme požádali o výjimku a se společností ČEZ jsme se dohodli, že nutnou odstávku uskutečníme o víkendu 1. října, kdy je odběr elektrické energie téměř čtvrtinový. Celá odstávka trvala sedm hodin. Pro představu, v plném provozu má nemocnice odběr v průměru 800 až 850 kWh a o víkendu pouhých 200 až 400 kWh. Nejvíce náročný na odběr elektrické energie je, světe div se, stravovací a prádelenský provoz.
Jak jste dokázali snížit spotřebu elektrické energie na minimum?
Urban: Zmíněný prádelenský provoz je během víkendu standardně uzavřen. Stravovací provoz si, co šlo, připravil den dopředu a po dobu odstávky vařil jídla méně náročná na potřebu elektrické energie. Taky operační sály jsou během víkendu v provozu, pouze pro akutní výkony. Důležité bylo požádat veškerý personál, aby vypnuli postradatelná elektronická zařízení, která využívají. Všem zaměstnancům bylo zasláno interní sdělení. Vedoucím pracovníkům, kteří měli 1. října službu byla před samotnou odstávkou zaslána i sms zpráva.
Šťastný: Díky tomu, že bylo všechno perfektně připravené, nedošlo k poškození žádného přístroje. Aktivně jsme ověřovali, jestli na jednotlivých odděleních vše funguje, jak má. Pacienti nebyli rozhodně nijak ohroženi a samotná odstávka se jich nijak nedotkla. Jediná zdravotnická technika, která se po dobu odstávky vypnula, byla magnetická rezonance, CT, rentgeny a vzduchotechnika na operačních sálech. Pacienty, které bylo třeba vyšetřit na CT, jsme převezli do Fakultní nemocnice v Olomouci.
Co by se stalo, kdyby došlo k přetížení náhradních zdrojů?
Šťastný: Všechny náhradní zdroje nebo chcete-li agregáty by se vypnuly a stejně tak by došlo k přerušení dodávky proudu do celé nemocnice. Obecně všechna elektronická zařízení mají ráda, když je standardním způsobem vypnete a ukončíte. Pokud dojde k neplánovanému odpojení, může se přístroj poškodit. Což v některých případech může znamenat nutnost přivolání technika. Proto je dobré nestandardnímu vypnutí předcházet.
Jaké náhradní zdroje jsme měli k dispozici?
Urban: Každá nemocnice, stejně jako ta naše, musí mít ze zákona k dispozici své vlastní náhradní zdroje. Vzhledem k tomu o jak významnou odstávku elektrické energie se jednalo, a protože plánujeme rozsáhlou rekonstrukci naší trafostanice, rozhodli jsme se vypůjčit si nejmodernější agregáty. Mohli jsme si tak reálně vyzkoušet, jak se tyto náhradní zdroje chovají a jak se s nimi pracuje. Pořízení nových agregátů máme v investičním plánu do konce roku 2023.
Co by se stalo, kdyby během odstávky bylo potřeba akutně operovat na několika sálech?
Urban: V nouzovém režimu samozřejmě operační sály fungovat mohou včetně potřebného přístrojového vybavení. Pouze by nebylo možné spustit chlazení, ostatní nezbytná zařízení na výměnu vzduchu ale samozřejmě ano. Bez zmiňovaného chlazení operačních sálů bychom se během podzimní odstávky bez problémů obešli.
Co kdyby výpadek nastal za plného provozu a neplánovaně?
Urban: Všechna zdravotnická technika má své záložní zdroje – baterie. Přístroje, zajišťující základní životní funkce jako monitor životních funkcí nebo infuzní technika vydrží v provozu desítky minut až jednotek hodin pouze na baterie. Jsme schopni ovlivnit, kdo v odběru elektrické energie dostane přednost. Stejně, jak probíhala plánovaná odstávka, jsme schopni výpadek v plném provozu zajistit z náhradních zdrojů. Když uvedu banální příklad, vypneme výtahy a v provozu necháme pouze jeden. Řízeným provozem se to dá zvládnout. Je možné takto fungovat i několik dnů, jen je třeba zajistit dostatek pohonných hmot. Agregát by měl být při plné nádrži schopen vydržet osm hodin. Jeden náhradní zdroj má nádrž o objemu 500 litrů. My jsme měli k dispozici tři tyto agregáty, každý o výkonu 250 kVA. Celkem jsme za celou dobu odstávky spotřebovali 640 litrů nafty a dokázali snížit spotřebu NŠ v průměru na 220 kW/hodinu.
Jak rychle musíte odpojení od sítě a zapojení náhradních zdrojů zvládnout?
Šťastný: Laboratorní technika může být na první pohled opomíjená. Věřte ale, že z pohledu organizace a času je naprosto zásadním článkem, který určuje tempo celé akce. Velké laboratorní analyzátory mají odběr 5-10 kW a jejich baterie vydrží maximálně 12 minut. Přepojování elektřiny ze sítě na náhradní zdroj trvá standardně 15 minut. Díky výdrži baterií analyzátorů to musíme zvládnout do 12 minut. V těchto přístrojích jsou tzv. reagencie, které musí být uchovány při určité teplotě. Analyzátory nelze tedy nechat bez proudu. Přechod z běžné sítě na agregát jsme nakonec stihli za 6 minut v 7 lidech. Zaměstnanci technického oddělení prováděli v hlavní rozvodně spuštění elektrické energie do jednotlivých pavilonů nemocnice s časovou prodlevou a následnou kontrolu provozuschopnosti hlavního jištění. To mohlo zůstat v důsledku výpadku elektrické energie odpojené, což se stalo pouze v pavilonu D. Kdyby se vše nahodilo najednou, agregáty by to nezvládly. Musí se tedy postupně, po pavilonech a s odstupem 5-10 vteřin.