Neléčitelná vrozená anomálie
Downův syndrom je nejčastější vrozená anomálie. U plodů s DS přebývá 21. chromozom a bohužel není žádný způsob, jak ho vyléčit. V Evropě je ukončeno přibližně 92 % těhotenství s touto diagnózou. V Americe je to 67 % a na Islandu se pro přerušení těhotenství rozhodne téměř 100 % žen.
Dítě s Downovým syndromem poznáte
Dítě s Downovým syndromem obvykle poznáte na první pohled. Nejvýraznějším znakem jsou šikmé oči, menší zploštělá hlava na krátkém a širokém krku. Psychomotorický vývoj dítěte bývá často opožděný a mentálně se dospělý jedinec pohybuje obvykle na úrovni lehké až středně těžké mentální retardace. Postižení často provází ještě náchylnost k dalším nemocem, ať už se jedná o srdeční vady, hluchotu nebo vyšší riziko vzniku leukémie a další.
Lidé s DS často žijí běžným životem
Má takto postižené dítě budoucnost? Ve spojených státech je mnoho dětí s Downovým syndromem vzděláváno v běžných školách a často dokončují i střední školu. Někteří dokonce pokračují i na vysokou. V Čechách mnoho dospělých lidí s Downovým syndromem žije běžným životem. Pracují, cestují a žijí samostatně nebo v domácích skupinách s částečnou podporou.
Láska a rozvoj pomáhají
Pokud děti s Downovým syndromem vyrůstají v rodinném láskyplném prostředí a jsou intenzivně stimulovány, je často jejich stav mnohem lepší. Jejich charakteristická slunná povaha jim umožňuje vnímat věci, kterých si většina společnosti příliš nevšímá. Díky tomu děti s Downovým syndromem v emocionální oblasti často zásadně předčí stejně staré děti a dokážou se velmi dobře sociálně začlenit. Žijí plnohodnotný život dle svých možností a jsou spokojení.