Během laparoskopického zákroku mají operatéři nasazené speciální 3D brýle, podobné těm, které si lidé nasazují třeba v kině. Právě ty jim umožňují lépe vnímat hloubku a umístění různých útvarů v břišní dutině. „Operace za pomocí 3D technologie jsou přesnější a bezpečnější. Obrovskou výhodou 3D techniky je, že operatér vidí do hloubky operovaného místa. Prostorové vidění a vysoké rozlišení napomáhají rozpoznat, správně uchopit a přesně separovat i velmi jemné tkáně a křehké struktury. Laparoskopická věž nám umožňuje lépe zvládat zejména operace v obtížnějším anatomickém terénu a také snižuje riziko operačních komplikací,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Ruslan Kirpichenko s tím, že s pomocí laparoskopické věže vybavené 3D technologií lze operovat i obtížnější zákroky.
Kromě 3D zobrazení je součástí laparoskopických sestav také speciální ICG technologie, která kombinuje použití speciální optiky s nitrožilně podaným barvivem, kdy se pacientovi vpraví do těla speciální kontrastní látka, kterou si pak lékaři mohou s pomocí nového laparoskopu zobrazit. „Technologická novinka umožňuje přepínat mezi normálním a speciálním obrazem se zdůrazněním více prokrvené tkáně, která se díky zobrazení kontrastní látky operatérovi doslova „rozsvítí“. Vzniká tak obraz v reálném čase, který umožňuje operatérovi zhodnotit dostatečné prokrvení operovaných orgánů, identifikovat důležité cévní zásobení a určit, kde se nachází to nejrizikovější místo,“ vysvětluje biomedicínský inženýr Matěj Štastný. Podle něj je obrovskou výhodou také skutečnost, že lékaři mohou obě technologie, tedy 3D laparoskopickou optiku a ICG techniku, během jednoho zákroku kombinovat: „Takový laparoskop stojí stejně jako vůz SUV, a to přes jeden milion korun,“ dodává s tím, že se tato investice rozhodně vyplatí, neboť posiluje kvalitu a bezpečí laparoskopických výkonů. Nový komplet dvou laparoskopických věží přišel na více než osm a půl milionu korun a byl pořízen díky dotaci REACT-EU.
Počátky laparoskopie, která díky speciálnímu přístrojovému a nástrojovému vybavení umožňuje operovat v břišní dutině bez nutnosti jejího širokého otevření, sice sahají do počátků 20. století. Na klinikách v Evropě a USA se ale tato metoda začala více rozvíjet od 70. let minulého století. Výhodami laparoskopie jsou především malé řezy v břišní stěně a s nimi spojená i menší pooperační bolest, lepší pooperační komfort pro pacienta, lepší kosmetický efekt i rychlejší rekonvalescence. Právě laparoskopické typy operací převažují nejen na našem chirurgickém oddělení šumperské nemocnice, ale i na gynekologickém oddělení, kde devadesát procent operací v břišní a pánevní dutině dnes provádějí lékaři právě miniinvazivní laparoskopickou cestou.