9. týden
První těhotenské potíže
V 9. týdnu těhotenství už maminky obvykle začínají pociťovat některé potíže, které těhotenství přináší. Dostaví se třeba bolest prsou (ta bývá doprovázena jejich zvětšením, protože zvyšující se hladina těhotenských hormonů způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení), nevolnosti, zvracení, častější močení nebo změny nálad.
1. trimestr je nejdůležitější část těhotenství
Z pohledu správného vývoje plodu je první trimestr nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomhle období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Těhotné ženy by se měly vyvarovat kofeinu, alkoholu, drogám a nikotinu. Neméně důležitý je taky přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, jestli je můžete užívat i v těhotenství.
10. týden
Embryo se mění na plod
Oproti minulému týdnu plod povyrostl do velikosti jahody. Měří zhruba 3 cm a váží 4 gramy. Většina životně důležitých orgánů už svou funkci plní, (třeba mozek, plíce, ledviny nebo játra) i když budou ještě růst a po celý zbytek těhotenství se dál vyvíjet.
Hlavička teď tvoří polovinu celkové délky plodu. Čelo je výrazně vystouplé a uvnitř hlavičky se velmi rychle vyvíjí mozek. Dítěti začínají růst nehty na rukou i nohou a jemné vlásky. Blána, která byla mezi prsty, zmizela. Dítě už nabírá lidskou podobu. Paže jsou kompletní s lokty a mohou se hýbat. Přes průhlednou kůži na zádech je možné vidět páteř. Míšní nervy začínají vystupovat z míchy a ostatní systémy jsou také hotovy. Žaludek miminka produkuje trávicí šťávy, ledviny produkují větší množství moči a pokud je to chlapec, tak už produkuje testosteron. Při ultrazvukovém vyšetření je možné nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdce dítěte.
11. týden
První pohyby a přírůstek na váze
Blíží se konec nejrizikovějšího prvního trimestru. Plod neustále roste a vyvíjí se. V 11. týdnu je velký jako švestka, měří cca 4 cm a váží zhruba 7 gramů. Jeho srdíčko bije dvakrát rychleji než vám, přibližně mezi 120 až 140 tepy za minutu. Proto už ho může slyšet i lékař pomocí speciálního Dopplerova přístroje pro měření srdeční činnosti a při návštěvě těhotenské poradny si ho budeme moct poslechnout i vy.
Nevolnost nahrazují chutě
I když na vás těhotenství možná ještě není na první pohled patrné, může se stát, že kalhoty, které běžně nosíte, vám začnou být těsné. Nízký nárůst váhy v prvním trimestru mají na svědomí těhotenské nevolnosti, které by vás už ale měly začít pomalu opouštět a místo nich se objeví těhotenské chutě. Ale nedejte se! Pokud to jde, snažte se podlehnout jen těm zdravějším a pamatujte, že vyvážená strava v těhotenství má zásadní podíl na zdravém vývoji vašeho miminka.
Trénink na maraton aneb proč se vám chce pořád čůrat
Nejvýraznější změnou v 11. týdnu těhotenství, je potřeba častého močení. Celkový objem vody v těle se zvyšuje, průtok krve ledvinami se stupňuje a dochází k tvorbě většího množství moči. Zároveň se zvětšuje děloha, která tlačí na močový měchýř, a sliznice močových cest jsou po celou dobu gravidity překrvené.
12. týden
Plod je velký asi jako limetka, měří 5,5 cm a na váze nabral na 15 gramů. Výživu a zásobování kyslíkem teď plně přebírá placenta. Miminko má v tomhle týdnu už vyvinuté všechny orgány, zpevňuje se jeho kostra a začíná polykat plodovou vodu, takže ledviny vylučují moč do močového měchýře.
Obličej plodu začíná připomínat člověka. Oči se přibližují k sobě, pod blánou se vyvíjí duhovka, ušní lalůčky se posunují a dozrávají také chuťové buňky. Zároveň se vyvíjí vlasové váčky, z nichž později vyrostou děťátku vlasy (v případě chlapečka také vousy). Prstíky se oddělují, kostra se zpevňuje, pohlavní orgány nabývají rysy. Dítě už se umí pohybovat, zatíná dlaň v pěst, umí otevírat ústa, zívat a sát. Dokonce se umí smát a cucat si palec.
Holka nebo kluk?
Pohlavní orgány začínají být během 12. týdne těhotenství rozeznatelné. Pokud čekáte chlapečka, jeho pohlavní hrbolek (budoucí penis) rychle roste do délky. U holčiček se pohlavní hrbolek vyvíjí pomaleji a stává se z něj poštěváček. V tomhle období může lékař určit rozdíl mezi chlapcem a dívkou jedině odhadem. Pohlaví miminka obvykle určí lékař pomocí ultrazvuku, který se provádí ve 12. až 14. týdnu těhotenství.
Hormonální změny aneb když vás rozhodí naprosto cokoli
Ve vašem těle dochází k rozsáhlým hormonálním změnám, které způsobují, že vás můžou rozhodit i zdánlivé maličkosti. Můžete být citlivá a plačtivá. Nic si z toho ale nedělejte, roste ve vás nový člověk a takový hormonální koktejl by zamíchal s každým.
Pigmentové skvrny
U některých nastávajících maminek se na konci třetího měsíce těhotenství mohou objevit také nepravidelné pigmentové skvrny na obličeji nebo na krku. Neobvyklá není ani pigmentová čára od pupíku směrem dolů k ochlupení, které se říká linea nigra. Ale nebojte. Tyto pigmentové skvrny obvykle krátce po porodu zmizí nebo zblednou.
A jak probíhal váš třetí měsíc? Podělte se s námi na Facebooku! :)