Média

Zpět

Zdravotníci z Nemocnice Šumperk předvedou, jak si správně mýt své ruce

Už řadu let vyhlašuje Světová zdravotnická organizace Světový den hygieny rukou.

Už řadu let vyhlašuje Světová zdravotnická organizace Světový den hygieny rukou, který se už tradičně koná 5. května. K celosvětové akci se letos opět přidá i Nemocnice Šumperk. Ve čtvrtek tak nabídne veřejnosti spoustu důležitých rad, jak udržovat ruce v čistotě a jak si ruce správně mýt a dezinfikovat.

Osvětová akce bude probíhat ve čtvrtek 5. května od 9.00 do 13.00 hodin v budově Centrálního příjmu Nemocnice Šumperk. Zájemci si budou moci vyzkoušet správný způsob dezinfekce rukou a následně si výsledek díky speciální UV lampě také ověřit. Ultrafialové světlo totiž odhalí i sebemenší nedostatky. Zaměstnanci nemocnice budou zároveň připraveni odpovídat na veškeré otázky týkající se správné hygieny rukou. K akci se připojí také Lékárna Nemocnice Šumperk, zájemcům případně nabídne ke koupi dezinfekční prostředky i ošetřující kosmetiku na ruce.

Mytí a dezinfekce rukou patří mezi nejjednodušší způsoby, jak zabránit vzniku a šíření infekcí. Přestože si mnozí z nás myslí, že mytí rukou není žádná věda, každoroční testování dokazuje, že tak běžný úkon, jakým je mytí rukou, zvládá správně jen málokdo. I proto se Nemocnice Šumperk k tomuto celosvětovému dni každoročně připojuje. Mnozí účastníci těchto akcí jsou udiveni, když pod UV lampou naleznou barevná neumytá místa. „Časté, ale hlavně důkladné mytí rukou je jednou ze základních znalostí osobní hygieny každého z nás. Správná technika mytí a dezinfekce rukou je jednoduchý a zároveň dostupný nástroj v boji proti vzniku a šíření infekcí. Lze tak poměrně snadno zabránit řadě onemocnění,“ vysvětluje smysl akce Bc. Martina Souralová, náměstkyně pro nelékařské zdravotnické profese s tím, že pokud naše ruce nejsou čisté, mohou se snadno stát cestou přenosu nebezpečných infekčních onemocnění, jako je například žloutenka. „Viry a bakterie jsou prakticky všude. Stačí vzít někde za kliku, chytit se tyče v autobuse, zmáčknout tlačítko výtahu nebo si s někým potřást rukou. Množství mikrobů se nachází i na klíčích, klávesách počítačů a na držadlech nákupních vozíků,“ dodává Martina Souralová.

Prostředky na dezinfekci rukou jsou vybavená také všechna pracoviště Nemocnice Šumperk. Dezinfekce je trvale přístupná pro všechny pacienty a návštěvníky nemocnice, přičemž personál nemocnice je v oblasti dodržování všech protiepidemických zásad proškolován pravidelně.