Oddělení

Voňavé porody

 

Co znamená aromaterapie?

Jde o terapii využívající esenciálních olejů extrahovaných z aromatických rostlin. Tato metoda léčby je známá již od Antiky. Jde o metodu, která náš organismus nijak nestresuje, právě naopak, působí v souladu se silami našeho vlastního organismu. A právě pro období těhotenství a zrození nového života je nejdůležitější uchovat si zdraví a pocit spokojenosti netoxickým a nenávykovým způsobem.

Co jsou éterické oleje?

Jsou to vonné látky, které jsou v rostlinách uloženy ve formě malých kapiček, jako třeba: v květech růží, heřmánku, v kůře citrusových plodů, v listech meduňky a šalvěje. Slouží rostlině k navázání kontaktu s okolím. Kapky obsahují typické rysy rostliny - jsou její podstatou.

Éterické oleje jsou 100% čisté a nesmí se používat neředěné. Výjimkou je levandulový a čajovníkový olej. Ostatní oleje by nanášeny přímo způsobily podráždění sliznic a kůže.

Jsou to těkavé esence, které lze při správném skladování uchovávat i několik let.

Nemísí se s vodou, ale s rostlinnými oleji. Všechny jsou antiseptické(ničící zárodky), dezinfikující, a částečně antivirální. Působí na cévy, svaly, zklidňují nebo povzbuzují, posilují organismus, podporují koncentraci, zlepšují imunitu... Stimulují lymfu, regulují náš nervový systém, harmonizují psychiku a podporují zažívání.

Výroba esencí je velice náročná, např. k výrobě 1 litru růžového éterického oleje je potřeba 5 tun květů růže. Proto používáme jen kvalitní a 100% přírodní esence, protože jen ty na rozdíl od levnějších a nekvalitních mají léčivou sílu. Platí zde pravidlo: Kvalita a čistota má svoji cenu! Jako vodítko při nákupu vám mohou sloužit následující údaje na etiketách: země původu, latinský a český název rostliny a údaj o 100% čistotě.

Působení éterických olejů

Oleje působí na člověka různým způsobem, nejčastěji čichovým smyslem(přes nos) a kůží. Čich je nejcitlivějším smyslovým orgánem člověka. U novorozenců představuje jedno z nejaktivnějších smyslových vnímání. Dítě cítí svoji matku a rozpozná ji mezi mnoha jinými ženami.

Vnímání čichem umožňuje mnoho miliónů čichových buněk, které přijímají molekuly vůně svými receptory. V mozkovém kmeni sídlí limbický systém a ten je řídícím centrem pro všechny emoce - paměť, sympatie, sexualita a stejně tak pro vegetativní funkce - krevní oběh, trávení, dýchání a vyměšování hormonů. Při inhalaci z aromalampy se esence dostanou do průdušek, plicních sklípků, krevních kapilár a dál do jednotlivých orgánů. Použitím éterických olejů se v našem těle nepřímo uvolňují neurochemikálie, např. endorfiny, encefalin, adrenalin, noradrenalin.

Použití éterických olejů

Léčivé vlastnosti olejů mohou využívat všichni lidé, ať staří či mladí. Při použití těchto cenných esencí platí pravidlo: Málo nás pomáhá léčit, moc nás ničí!

U těhotných a dětí stačí menší dávky. Také platí pravidlo: Méně kapek na duševní a více kapek na tělesné obtíže.

Aromalampa

  • nádobku naplňte vodou a zahřejte svíčkou - voda smí jen kouřit, ne vařit.
  • na začátku použijeme jen jeden olej, později lze oleje i kombinovat

1 - 15 kapek dle velikosti prostoru
1 - 5 kapek pro psychické potíže
5 - 15 kapek pro tělesné potíže

Aromaterapeutická masáž

Při aromaterapeutické masáži se kombinuje pozitivní účinek dotyku se silou čichových vjemů. Éterické oleje pronikají během masáže kůži do těla a zároveň se také inhalují.

V následujících řádcích Vám nabízíme stručného průvodce alternativní možností porodu s využitím éterických a masážních olejů na Porodnickém oddělení Nemocnice Šumperk.

Co tedy může aromaterapie nastávajícím maminkám nabídnout?

  • Po přijetí na porodnici maminku seznámíme s možnostmi využít aromaterapeutické preparáty.
  • Na porodním sále má každý box svoji aromalampu. Po domluvě s porodní asistentkou se aromalampa s vybraným éterickým olejem zapálí a rodička jej po dobu jí příjemnou inhaluje. Vůně, která se odpařuje, je velice jemná a uklidňující, pomáhá uvolnit stres a mnohdy zmírnit strach. Pozitivní účinky má tato vůně i na všechny přítomné osoby, tatínky počínaje a lékaři konče.
  • Žena může využít i speciální masážní olej připravený podle jejího individuálního přání pro její konkrétní potíže. Masáž provádí nejčastěji partner rodičky, poté co mu ji porodní asistentka názorně předvede.
  • Budoucí maminka má možnost se s éterickým popřípadě masážním olejem nejdříve seznámit, zjistí zda-li jí je vůně příjemná a zda si přeje, aby jí tato vůně provázela porodem. Pokud Vás u porodu někdo doprovází je vhodné, abyste Vámi zvolenou vůni konzultovala i s touto osobou.
  • Pokud projevíte zájem, lze éterické oleje použít i na pokojích šestinedělí. Zde používáme éterické oleje, které pomáhají u maminek navodit klidnou a příjemnou atmosféru a zároveň působí desinfekčně. Tyto éterické oleje využíváme především na pročištění vzduchu v chladnějším období, kdy je někdy problematické nechávat otevřená okna. Z bezpečnostních důvodů na pokojích šestinedělek nepoužíváme aromalampy, ale speciální misky položené na radiátorech, ze kterých se éterický olej pozvolna uvolňuje.

Porody s aromaterapií jsou na našem oddělení sice zatím novinkou, zaleží ovšem na vás budoucích rodičích, zda nám pomůžete tento projekt rozběhnout. Na spolupráci s vámi se těší porodní asistentky a lékaři porodnického oddělení Nemocnice Šumperk a.s.