Média

Zpět

V šumperské nemocnici se blíží Den boje proti rakovině prostaty, lékaři nabídnou bezplatná vyšetření i konzultace

Jako každý rok se i letos Nemocnice Šumperk připojuje k celosvětové kampani Movember – knírem proti rakovině prostaty.

Jako každý rok se i letos Nemocnice Šumperk připojuje k celosvětové kampani Movember – knírem proti rakovině prostaty.  Kromě toho, že si zdejší lékaři v průběhu listopadu „pěstují mocný knír“, nabídne nemocnice i letos bezplatná vyšetření a konzultace. Den boje proti rakovině prostaty je určen primárně mužům a v nemocnici proběhne už příští týden ve středu 21. listopadu

od 15.00 do 19.00 hodin v urologické ambulanci šumperské nemocnice.

V České republice diagnostikují lékaři každý rok rakovinu prostaty zhruba pěti tisícům mužů. I proto se šumperská nemocnice do akce každoročně zapojuje a nabízí mužskému pokolení konzultace i odborné ultrazvukové vyšetření v rámci Dne prevence proti karcinomu prostaty a varlat. „Vítáni jsou především muži ve věku od 40 let, kteří doposud vyšetření nepodstoupili. Doufáme, že tato osvěta některé z nich přiměje, aby za námi na akci dorazili. K návštěvě není třeba mít žádnou žádanku,“ říká primář urologického oddělení šumperské nemocnice MUDr. Martin Kaňa.

Na Den boje proti rakovině prostaty se mohou muži objednávat předem na telefonním čísle 583 333 951.  „Dorazit ale mohou samozřejmě i bez objednání,“ dodává primář s tím, že akci Movember zde všichni považují za skvělý nápad. Zároveň doufá, že přijdou třeba i ti zájemci, které dlouho trápí nějaký urologický problém, ale nenašli odvahu navštívit lékaře a přijít své potíže zkonzultovat. „Bohužel i přes celkem masivní osvětu dnes lidé stále nevěnují prevenci dostatečnou pozornost. U řady onemocnění je však včasná diagnostika klíčová pro uzdravení,“ upozorňuje primář Kaňa.

Do akce se zapojí i Lékárna Nemocnice Šumperk, která nabízí po celý listopad v rámci akce Movember slevy na doplňky stravy pro muže.

Movember Foundation je vedoucí světová organizace, jejímž cílem je změnit tvář mužského zdraví. Vybízí muže, aby si nechali narůst knír v Movemberu a pomohli tak iniciovat diskusi o problematice rakoviny prostaty a varlat a získat nezbytné finanční prostředky na podporu programů zabývajících se zdravím mužů. V České republice působí Movember od roku 2008, kdy se pár nadšenců kolem FMX Gladiator Games rozhodlo pěstovat knír za dobrou věc. V roce 2009 se připojila i Česká republika, jako teprve osmá země světa. Tehdy se do kampaně zapojilo jen pár desítek lidí. O rok později se počet účastníků rozšířil, stejně tak přibylo i množství vybraných finančních prostředků. Loni se do akce zapojilo přes 20 tisíc lidí.