Média

Zpět

V šumperské nemocnici hlídá nemocná srdce pacientů nová telemetrická jednotka

Celkem čtyři pacientské bezdrátové vysílače dokáží i na dálku „ohlídat“ až 16 pacientů.

Nemocnice Šumperk vybavila své neurologické oddělení novou telemetrickou jednotkou. Špičková technologie za více než 600 tisíc korun hlídá srdeční rytmus pacientů s onemocněním srdce a v případě jakékoliv změny srdeční akce okamžitě informuje zdravotnický personál. Celkem čtyři pacientské bezdrátové vysílače dokáží i na dálku „ohlídat“ až 16 pacientů.

Nový přístroj ohlídá pacienty, aniž by museli ležet na lůžku. Díky na těle speciálně umístněném snímači se mohou hospitalizovaní pacienti pohybovat po oddělení, dojít na důležité vyšetření nebo i na krátkou procházku. „Díky technologickému pokroku má dnes telemetrický systém neuvěřitelný dosah až 150 metrů od nemocničního pavilonu a funguje třeba i ve výtahu,“ potvrzuje biomedicínský inženýr šumperské nemocnice Ing. Martin Sikora. Nový přístroj dokáže ohlídat až 16 pacientů s kardiorespiračním onemocněním. „Speciální snímače, které mají nemocní u sebe, sledují 24 hodin denně jejich EKG rytmus a v aktuálním čase přenáší bezdrátově informace na centrální monitor, který je umístěný v pracovně sester a lékařů,“ vysvětluje princip telemetrické jednotky Martin Sikora.

Na neurologickém oddělení jsou pacienti s onemocněním srdce sledováni zejména pro případné zachycení arytmie, která by mohla být příčinou cévní mozkové příhody. V případě, že by jakákoliv srdeční komplikace nebyla rozpoznána včas, může skončit třeba i úmrtím. „Zejména v nočních hodinách, v době spánku, mohou být tyto stavy enormně nebezpečné. Pomocí telemetrie je možno tyto nebezpečné situace okamžitě zachytit a řešit. Nový systém proto oceňuje zejména zdravotnický personál, technologická novinka jim totiž přináší větší jistotu, že v případě nutnosti mohou okamžitě zasáhnout,“ dodává Martin Sikora.

Neurologické oddělení disponuje celkem 30 lůžky, na kterých jsou léčeni pacienti se širokým spektrem onemocnění mozku, míchy a periferních nervů, a také s onemocněním páteře a svalů. Kromě lůžkové části disponuje oddělení i neurologickou ambulancí a laboratořemi EEM, EEG a EP.