Média

Zpět

V nemocnici už funguje magnetická rezonance

 

Nemocnice Šumperk zahájila s příchodem letošního roku provoz nového pracoviště magnetické rezonance. Jeden z nejmodernějších diagnostických přístrojů v hodnotě dvaatřicet milionů korun dokáže díky svým kvalitním zobrazovacím schopnostem odhalit například poškozené vazy v koleni, vyhřezlou ploténku nebo upřesnit rozsah nádorového onemocnění.
Diagnostika pomocí magnetické rezonance má oproti CT lepší schopnost zobrazení měkkých tkání a pacient zároveň není vystaven radiační zátěži. „Vyšetření na magnetické rezonanci se také využívá jako doplnění CT nebo ultrazvukového vyšetření. Díky tomu budeme schopni výrazně rozšířit možnosti diagnostiky v naší nemocnici,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Jiří Gerold.
Na novém přístroji budou lékaři vyšetřovat převážně pacienty s neurologickými onemocněními, zejména mozku a páteře, a pacienty s onemocněním kloubů. „Dále plánujeme vyšetřovat pacienty s onemocněními v dutině břišní a malé pánvi, zejména s onkologickými diagnózami,“ doplnil Jiří Gerold.
Magnetická rezonance v šumperské nemocnici patří mezi nejmodernější přístroje současné doby. Ve srovnání se staršími typy přístrojů má větší vyšetřovací otvor o šířce sedmdesáti centimetrů, takže se do něj vejdou i silnější pacienti.
Magnetická rezonance je prvním pracovištěm, které nemocnice otevřela v nově budovaném pavilonu R, jehož stavba si vyžádá celkové náklady ve výši sto šedesáti milionů korun.
Nová budova má tři podlaží a s ostatními lůžkovými odděleními je spojená koridorem. Pacienti tak nebudou zatěžováni složitými venkovními přesuny a vyšetření budou moci podstoupit „pod jednou střechou“.
Kromě magnetické rezonance v něm pacientky naleznou nové mamografické pracoviště a zázemí zde najdou taky mnohé ambulance včetně dvou kardiologických.
Celý pavilon se všemi novými pracovišti, ambulancemi a novou recepcí se otevře nejpozději v březnu letošního roku.

 

Zdroj: Šumperský a jesenický deník

Vyšlo také v: Mladá fronta DNES, zdn.cz, Moravský sever, 5plus2, Právo, olomouc.iDNES.cz, zpravodajstvi.sumpersko.net