Média

Zpět

V Nemocnici Šumperk zavládla vánoční atmosféra

Chodbami se line vůně cukroví a všude vládne dobrá nálada. To vše díky studentům Střední zdravotnické školy, kteří navštívili pacienty...

Do Nemocnice Šumperk dorazila vánoční atmosféra. Chodbami se line vůně cukroví a všude vládne dobrá nálada. To vše díky studentům Střední zdravotnické školy, kteří navštívili pacienty sociálního úseku, aby společně upekli vánoční perníčky.

Návštěva studentek a studentů byla pro dlouhodobě hospitalizované pacienty příjemným zpestřením. „Je úžasné, že se dnes najdou mladí lidé, kteří si ve svém jistě nabitém programu najdou čas, aby ho strávili s nemocnými,“ svěřila se jedna z pacientek paní Věra Kubíčková.

Nemocnice Šumperk se snaží dlouhodobě svým pacientům čas v nemocnici zpříjemňovat prostřednictvím různých aktivit. Pacienty navštěvují například dobrovolníci, kteří si s nemocnými povídají, čtou jim, hrají stolní hry nebo je doprovází na procházky.

Zlepšit náladu přichází do nemocnice každý týden také terapeutka Hana Mösnerová. Se svými dvěma bearded koliemi Bazilíškem a Pinkim a králíky Růženkou a Artušem. Díky přítomnosti speciálně vycvičených zvířat dochází u pacientů nejen k podpoře jejich psychosociálního zdraví, ale i k rozvoji jemné a hrubé motoriky, komunikačních dovedností a sociálního cítění. Pravidelné zvířecí návštěvy navíc pomáhají k odbourávání stresu a úzkosti.

Nemocnice má také svoji kaplanku, která pacientům zajišťuje duchovní péči. Nemocným se věnuje individuálně a nabízí jim nejen četbu z bible, ale hlavně přátelský zájem a povzbuzení. Na první pohled se může zdát, že je duchovní služba určena pouze lidem věřícím, hlásícím se k určité církvi a pouze praktikujícím věřícím. Každodenní praxe však ukazuje, že duchovní podpora může být užitečná i pro lidi „nevěřící“. Období těžké a nevyléčitelné nemoci je zvláštním obdobím, kdy se běh všedních dní radikálně změní a pacienti často přehodnocují své postoje a žebříčky hodnot. Podle možnosti je pak duchovní služba nabízena i blízkým pacientů či uživatelům sociálních služeb, pozůstalým nebo zdravotnickému personálu.