Média

Zpět

V Nemocnici Šumperk pomáhá pacientům po mozkové příhodě speciální rehabilitační metoda manželů Bobathových

Po mozkové příhodě pan Kaňok už nevěřil, že ještě někdy usedne za volant. Díky speciální rehabilitační metodě už má najeto přes 30 tisíc kilometrů.

Cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza, různá onemocnění centrálního nervového systému, to vše jsou stavy vyžadující speciální rehabilitační péči. Jednou z léčebných metod, která pomáhá neurologickým pacientům k návratu zpět do běžného života je i koncept manželů Bobathových, který nově využívají také odborníci z rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk.

Cévní mozková příhoda postihla před třemi lety i pětašedesátiletého pana Josefa Kaňoka ze Šumperku. Díky tomu, že se do péče lékařů dostal poměrně včas, svůj zápas o život tehdy vyhrál. Nemocnici však opouštěl na vozíku. Na svůj život ale nerezignoval a naopak začal v odborném léčebném ústavu v Pasekách každý den poctivě cvičit, aby se již domů mohl vrátit „po svých“. „Pochopil jsem, že tohle mi nikdo z mozku nevyoperuje a pokud někdy budu chtít zase chodit, půjde to jen silou vlastní vůle. Prostě to chtělo cvičit, cvičit a cvičit,“ popisuje dnes již s úsměvem na tváři pětašedesátisátiletý muž. Po návratu domů se dostal do péče odborníků rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk, kteří s ním začali cvičit světově uznávanou speciální metodu manželů Bobathových. „Jde o speciální koncept, který byl vyvinut na základě pozorování a zkušeností. Terapeut důkladně pozoruje a analyzuje funkční dovednosti pacienta. Zaměřuje se především na kvalitu provedení pohybu a na to, co pacient zvládne s dopomocí, a které aktivity není schopen provést vůbec a proč,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice Šumperk Mgr. Olga Válková. Na základě podrobného vyšetření pak odborníci sestaví konkrétní terapeutický plán s cíli, kterých by chtěli během léčby dosáhnout. Plán také popisuje způsoby, jakými by chtěli terapeuti požadovaného efektu dosáhnout. „V rámci terapeutických postupů je možné použít i různé pomůcky jako jsou míče, válce nebo labilní plochy. Terapie je přesně cílená a plně se přizpůsobuje reakcím pacienta. Pacientům nepomáháme k jednotlivým pohybům, ale děláme vše pro to, aby mohli pohyb provést sami a co nejsprávněji,“ popisuje vedoucí fyzioterapeutka.

Ani pan Kaňok ve svém úsilí nepolevil a i díky odborníkům z rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk se postupně navrátil zpět do svého běžného života. Nejenže se po čase odvážil opět řídit svůj vůz, ale mohl se vrátit i zpět do práce ke své milované profesi hodináře. „Kdyby někdo ještě před třemi lety řekl, že budu zase řídit auto, budu moci pracovat a naplno fungovat, nevěřil bych. Od doby, kdy mě mozková příhoda postihla, už mám ale najeto 30 tisíc kilometrů,“ dodává pan Josef Kaňok a netají, že velkou zásluhu na tom má právě terapeutická metoda manželů Bobathových.

Speciální rehabilitační metodu vypracovali manželé Bobathovi ve 40. letech 20. století v Londýně, kde také zároveň založili Bobath centrum, ve kterém se dnes ročně léčí stovky pacientů z celého světa. Bobath koncept se dnes využívá i pro léčbu dětí s různými odchylkami od normálního psychomotorického vývoje – například dětí s dětskou mozkovou obrnou. V Nemocnici Šumperk však cvičí s pomocí této metody výhradně s dospělými pacienty. „V našem zařízení je Bobath koncept využíván u dospělých pacientů s neurologickými onemocněními. Mezi hlavní indikace patří cévní mozková příhoda. S pomocí metody cvičíme také s pacienty s jinými neurologickými onemocněními jako je roztroušená skleróza, stavy po zánětlivých onemocněních centrálního nervového systému, stavy po úrazech nebo po nádorech mozku,“ objasňuje Olga Válková s tím, že na lůžkových odděleních i v ambulantním provozu nyní cvičí s pacienty celkem pět speciálně vyškolených fyzioterapeutů. „Všichni absolvovali certifikovaný kurz Bobath konceptu u dospělých pod záštitou České Bobath asociace,“ dodává vedoucí fyzioterapeutka.

Nemocnice Šumperk je soukromým zdravotnickým zařízením poskytující péči ve spádové oblasti sto padesáti tisíc obyvatel. Její lékaři ročně provedou osm tisíc operací. Zdravotnické zařízení každoročně hospitalizuje přes dvacet tisíc pacientů a ve svých ambulancích ošetří dvě stě tisíc lidí.