Média

Zpět

V Nemocnici Šumperk hlídají novorozence nové monitory dechu

Novorozence Nemocnice Šumperk hlídá pět nových monitorů dechu BABYSENSE II. Dar získalo dětské oddělení Nemocnice Šumperk od Nadace Křižovatka.

Novorozence Nemocnice Šumperk a.s., hlídá pět nových monitorů dechu BABYSENSE II. Dar získalo dětské oddělení Nemocnice Šumperk od Nadace Křižovatka. Monitory BABYSENSE pomáhají ochránit kojence před takzvaným syndromem náhlého úmrtí. Ten přichází bez varování a postihuje i děti bez klinických příznaků onemocnění. Miminko při tomto syndromu ve spánku přestane dýchat.

Monitor umístěný pod matrací identifikuje pohyby dýchání dítěte. Ty se elektronicky přenášejí do mikroprocesoru, který získaná data vyhodnocuje. „Zástava dechu u novorozenců výjimečně nastává a v takovém případě je důležité, aby bylo dýchání co nejdříve obnoveno. V případě, že dítě nedýchá déle než devatenáct vteřin, vydá monitor akustický signál. V tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence,“ vysvětluje primář dětského oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Miroslav Musílek.

V České republice umírá na tento syndrom každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte. „Rád bych touto cestou poděkoval Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, které skrze nadaci monitory darovaly, zejména pak společnosti HELLA AUTOTECHNIK NOVA s.r.o. Monitory dechu pomáhají v Nemocnici Šumperk ještě více zvyšovat kvalitu a bezpečnost péče o novorozence,“ doplnil primář.