Média

Zpět

Urologové Nemocnice Šumperk mají k dispozici nové moderní vybavení

Urologické oddělení Nemocnice Šumperk uvedlo do provozu nové moderní přístroje v celkové hodnotě přesahující 2,5 miliónu korun.

Urologické oddělení Nemocnice Šumperk a.s. uvedlo do provozu nové moderní přístroje v celkové hodnotě přesahující 2,5 miliónu korun. Díky nově zakoupené endoskopické věži, flexibilnímu cystoskopu a uretheroskopu, se dostane pacientům v urologické ambulanci a na centrálních operačních sálech ještě kvalitnějšího a šetrnějšího ošetření.

Nová endoskopická věž s větším monitorem a větší rozlišovací schopností, která nahradila starší typ přístroje, výrazně zpřehledňuje operační pole. „Ve spojení s novými bipolárními endoresektory je hlavní výhodou přístroje zkrácení doby trvání operace, lepší kontrola krvácení, a tím i menší krevní ztráty během operace. Endoskopická věž také obsahuje program pro včasnější diagnostiku nádorů močového měchýře a disponuje i možností záznamu obrazu ve formě fotografie či krátkého videa,“ říká primář urologického oddělení MUDr. Martin Kaňa.

Další novinkou na urologickém oddělení je flexibilní cystoskop, který slouží k šetrnému vyšetření močového měchýře. Tento přístroj patří na současném trhu k nejšetrnějším a nejmodernějším přístrojům, který pacientům zajišťuje nebolestivý výkon. „Vyšetření tímto přístrojem slouží k zobrazení močových cest a močového měchýře a obvykle se provádí při výskytu krve v moči, při opakovaných zánětech nebo při poruchách močení. Díky flexibilnímu cystoskopu je možné toto vyšetření provádět u mužů ve větší míře ambulantně, jen s použitím lokální anestezie,“ vysvětluje primář urologického oddělení MUDr. Martin Kaňa s tím, že tubus přístroje je lékařem opatrně zaveden do močové trubice, kde je malou kamerou prostor prohlížen.

Dalším zakoupeným speciálním zařízením je flexibilní ureteroskop, který se používá pro odstranění nebo rozbíjení ledvinových kamenů. „Pomocí velmi tenkého ohebného nástroje se lze podívat do močovodu i do dutého systému ledviny.  Ureteroskop obsahuje malé kamery a zdroj světla, stejně jako manipulační kanál. Přes tento kanálek je možno optickým laserem nebo drátěným košíčkem odstranit ledvinový kámen,“ uzavírá primář.