Média

Zpět

Tři patra „radio“ vymožeností. Pavilon dostal nemocnici na špici

Nový pavilon za 160 milionů korun s řadou moderních pracovišť, špičkových přístrojů i lékárnou otevřela nyní šumperská nemocnice.
Zázemí pro radiodiagnostiku budovala od loňského jara, pacienti tak nově vše najdou pod jednou střechou.
ŠUMPERK Moderní prostory a špičková zdravotnická technologie, která výrazně usnadní lékařům práci při vypozorování příznaků nemoci a určení diagnózy u pacienta. To vše má nyní šumperská nemocnice díky novému radiodiagnostickému pavilonu, který včera slavnostně otevřela. Vybudování takového zázemí trvalo zhruba rok a přišlo celkem na 160 milionů korun. Jedná se o největší investici v historii Nemocnice Šumperk.
Doslova pod jednou střechou nyní pacienti najdou řadu klinik a pracovišť, mimo jiné také mamografickou ambulanci, pracoviště magnetické rezonance či nemocniční lékárnu.
Lepší zdravotnická péče a větší komfort pro pacienty
„Věřím, že tato významná investice zvýší nejen kvalitu a dostupnost zdravotnické péče v našem regionu, ale i komfort pacientů. A věřím, že moderní prostředí ocení i naši zaměstnanci. Nový pavilon odpovídá nejvyšším současným standardům,“ uvedl majitel Nemocnice Šumperk Martin Polach.
Největším přínosem přestavby, která se podepsala také na změně historické podoby nemocničního areálu, je nové pracoviště magnetické rezonance. Dříve v nemocnici chybělo, a tak lidé museli na vyšetření jezdit například až do Fakultní nemocnice v Olomouci. Od začátku letošního roku už nemusí.
„Nové pracoviště má velký význam. Diagnostika pomocí magnetické rezonance je v současné medicíně v některých případech metodou první volby ke stanovení diagnózy,“ vyzdvihl primář radiodiagnostického oddělení šumperské nemocnice Jiří Gerold.
Jeho součástí je i přístroj za téměř 30 milionů korun, který patří k nejmodernějším a nejvýkonnějším v republice. Magnetická rezonance má podle primáře oproti CT lepší schopnost zobrazit měkké tkáně a pacient zároveň není vystaven radiační zátěži.
„Vyšetření se také využívá jako doplnění CT nebo ultrazvukového vyšetření. Díky tomu jsme výrazně rozšířili možnosti diagnostiky v naší nemocnici,“ dodal Gerold. Na novém přístroji jsou vyšetřováni převážně pacienti s neurologickými onemocněními, zejména mozku a páteře, a pacienti s onemocněním kloubů, ale také s nemocemi v dutině břišní.
Přesnější a šetrnější mamograf i ostřejší snímky
Do nového zázemí se přestěhovalo i mamografické pracoviště, pro které nemocnice zakoupila mamograf za více než pět milionů korun. „Oproti původnímu přístroji produkuje nový mamograf menší dávky záření, současně však umožňuje přesnější zobrazení díky lepší ostrosti pořízených snímků,“ vysvětlil přínos Gerold. Ročně přijde do šumperské nemocnice na vyšetření prsu jen v rámci prevence okolo deseti tisíc žen. Nemocnice zde ale provede dalších 900 diagnostických vyšetření.
Pacienti najdou v novém pavilonu také kardiologické ambulance, dětskou, gynekologickou a porodnickou ambulanci a nového zázemí se dočkaly také interní a diabetologická ambulance. Nemocnice do nového objektu přesunula rovněž svoji lékárnu, která je tak pacientům mnohem blíže.
Pavilon je spojen s lůžkovými pavilony a chirurgií speciálním koridorem. „Pacienti tak nejsou zatěžováni složitými venkovními přesuny a vyšetření mohou podstoupit takzvaně pod jednou střechou,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Hanke.
Nemocnice Šumperk je soukromým zdravotnickým zařízením. Jejím majitelem je od dubna 2015 lékař Martin Polach, který do rozvoje areálu investoval už stovky milionů korun. Nemocnice v posledních dvou letech zrekonstruovala například plicní, ortopedické a částečně dětské oddělení. Opravila také jeden porodní sál a rehabilitační bazén. Ve spolupráci s městem Šumperk otevřela nové oddělení se sociálními lůžky. Už víc než rok navíc ortopedičtí lékaři působí na superaseptickém operačním sále. Další investice nemocnice chystá i do budoucna.

Zdroj: Mladá fronta DNES
Vyšlo také v: ČRo Olomouc, Právo, sumpersky.denik.cz, Šumperský a jesenický deník, olomouc.iDNES.cz, zdn.cz, Moravský sever, 5plus2, zpravodajstvi.sumpersko.net