Média

Zpět

„Tisíce lidí umírají na cukrovku zbytečně, přijďte se nechat vyšetřit,“ zve veřejnost Nemocnice Šumperk

Denně v Česku kvůli cukrovce zemře okolo 70 lidí. Za rok je to okresní město, o velikosti Města Šumperk, s pětadvaceti tisíci mrtvých, kteří umírají zcela zbytečně.

Denně v Česku kvůli cukrovce zemře okolo 70 lidí. Za rok je to okresní město, o velikosti Města Šumperk, s pětadvaceti tisíci mrtvých, kteří umírají zcela zbytečně. A to proto, že cukrovku druhého typu, jakou trpí přes 90 procent nemocných, si člověk z velké části „vypěstuje sám“. Životosprávou a stresem…Na nebezpečný trend každoročně upozorňuje Světový den diabetu. Letos se k němu připojí i Nemocnice Šumperk. V pondělí 14. listopadu nabídne ve své diabetologické ambulanci od 14.00 do 17.00 hodin bezplatné vyšetření i odborné konzultace.

Nemocnice Šumperk nabídne při příležitosti Světového dne diabetu bezplatné vyšetření hladiny krevního cukru i odborná poradenství, týkající se onemocnění cukrovkou. Lidé se například dozvědí, jak nemoci předcházet, jak se v případě vzniku onemocnění naučit s cukrovkou „žít“ a jak o sebe správně pečovat. K dispozici bude i nutriční terapeut, který poradí, jak se správně stravovat a co vše udělat proto, aby se nám nemoc obloukem vyhnula. „Celá akce se uskuteční v pondělí 14. listopadu v naší diabetologické ambulanci. Svůj program si připravila i Lékárna Nemocnice Šumperk, která v tento den nabídne ochutnávku speciální výživy pro diabetiky,“ prozrazuje vrchní sestra interního oddělení nemocnice Mgr. Marcela Smrčková.

V České republice trpí cukrovkou zhruba osm procent populace, pozadu nezůstává ani šumperský region. Jen v péči diabetologů Nemocnice Šumperk je nyní víc než 700 pacientů a toto číslo není zdaleka konečné. Další nemocné je možné najít také u praktických lékařů a internistů. Devadesát procent pacientů přitom trpí diabetem 2. typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem. Tělo nemocného inzulin sice vytváří, ale neumí jej efektivně využít. „Onemocnění se ale bohužel posouvá do čím dál mladšího věku, výjimkou není ani u dětí a adolescentů," konstatuje vrchní sestra.

Dnešní životní styl příliš nenahrává tomu, aby počet diabetiků klesal. To nejlepší, co však pro své zdraví můžeme udělat, je nemoci úplně předejít. Právě na to chtějí lékaři upozornit u příležitosti blížícího se Světového dne diabetu. Život diabetika totiž není snadný. Ne všechny pomůcky hradí zdravotní pojišťovny, takže pacient na péči mnohdy doplácí. Kromě toho má řada diabetiků před sebou budoucnost v podobě slepoty, amputace nohy či selhání ledvin.

Recept na prevenci je přitom velmi jednoduchý: pravidelný pohyb, zdravá výživa s důrazem na konzumaci zeleniny, vlákniny a omezení cukrů v potravě a nápojích. „Důležité je chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Pokud už máme vrozené dispozice pro vznik diabetu, právě při preventivních prohlídkách je možné nemoc co nejdříve zjistit a začít ji léčit," zdůrazňuje Marcela Smrčková s tím, že právě Světový den diabetu je akce, v rámci které mohou lidé využít možnosti bezplatného preventivního vyšetření.

Světový den diabetu spadá na 14. listopad. Toto datum nebylo zvoleno náhodně. V tento den se totiž narodil lékař Frederick Banting, který spolu se svým asistentem Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Byli to oni, kdo v listopadu 1922 podali vůbec poprvé tento lék prvnímu pacientovi – čtrnáctiletému chlapci Leonardu Thompsonovi. Mladík se v tu chvíli již nacházel v diabetickém komatu a lékaři jeho stavu jen bezmocně přihlíželi. Díky léčbě inzulinem žil dalších třináct let. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé Světový den diabetu vyhlásily v roce 1991 - reagovaly tak na rostoucí hrozbu, kterou diabetes představuje jak pro pacienty a jejich rodiny, tak pro zdravotnické systémy. V současnosti je podle IDF na světě více než 382 milionů lidí trpících cukrovkou. Do roku 2040 přitom vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů.