Média

Zpět

Šumperští lékaři si opět vypěstují mocný knír - díky akci Movember

S příchodem listopadu si lékaři urologického oddělení šumperské nemocnice holí tvář do hladka.

S příchodem listopadu si lékaři urologického oddělení šumperské nemocnice holí tvář do hladka. Důvodem je akce Movember – knírem proti rakovině prostaty. Také oni si tak v průběhu listopadu vypěstují na tváři mocný knír, který je symbolem známé kampaně. Do akce se zapojí i sestřičky, které si svoje „pracovní uniformy“ ozdobí speciálním odznáčkem s logem Movemberu. Nemocnice v rámci akce Movember uspořádá také osvětovou preventivní akci. V úterý 22. listopadu od 15.00 do 18:30 nabídnou lékaři urologické ambulance bezplatná vyšetření i odborné konzultace.

V České republice diagnostikují lékaři každý rok rakovinu prostaty asi pěti tisícům mužů. I proto se rozhodli lékaři a sestry z urologického oddělení do akce zapojit a nabídnout také možnost konzultací a odborných vyšetření v rámci Dne prevence proti karcinomu prostaty a varlat. „Vítáni jsou především muži ve věku od 40 let, kteří doposud vyšetření nepodstoupili. Doufáme, že tato osvěta některé z nich přiměje, aby za námi na akci dorazili,“ vysvětluje vedoucí sestra urologického oddělení Nemocnice Šumperk Alena Vlčková s tím, že akci Movember zde všichni považují za skvělý nápad. Zároveň doufá, že dorazí třeba i ti zájemci, které dlouho trápí nějaký urologický problém, ale nenašli odvahu navštívit lékaře a přijít své potíže zkonzultovat. „Bohužel, lidé ani v dnešní době nevěnují prevenci dostatečnou pozornost. U řady onemocnění je však včasná diagnostika klíčová pro uzdravení,“ vysvětluje vedoucí sestra.

Do akce se zapojí i Lékárna Nemocnice Šumperk, která nabídne v rámci Dne boje proti karcinomu prostaty a varlat výrazné slevy na doplňky stravy pro muže. Akce potrvá od 22. do 24. listopadu 2017.

Movember Foundation je vedoucí světová organizace, jejímž cílem je změnit tvář mužského zdraví. Vybízí muže, aby si nechali narůst knír v Movemberu a pomohli tak iniciovat diskusi o problematice rakoviny prostaty a varlat a získat nezbytné finanční prostředky na podporu programů zabývajících se zdravím mužů. V České republice působí Movember od roku 2008, kdy se pár nadšenců kolem FMX Gladiator Games rozhodlo pěstovat knír za dobrou věc. V roce 2009 se připojila i Česká republika, jako teprve osmá země světa. Tehdy se do kampaně zapojilo jen pár desítek lidí. O rok později se počet účastníků rozšířil, stejně tak přibylo i množství vybraných finančních prostředků. Loni se do akce zapojilo přes 20 tisíc lidí.