Média

Zpět

Růžové stužky podporují Ligu proti rakovině

První říjnový týden ovládla Nemocnici Šumperk růžová barva. Ta je totiž symbolem boje proti rakovině prsu, která je dnes druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění žen.
Do akce se už tradičně zapojují sestřičky chirurgického oddělení II, které první říjnový týden ve spolupráci s Ligou proti rakovině prodávají růžové stužky za symbolickou dvacetikorunu. Zájemci však mohou přispět i více.
„Růžovou stužku si mohou připnout lidé na celý měsíc a tím akci podpořit. Stužky pro tuto akci vyrobila Liga proti rakovině Šumperk. Výtěžek bude předán právě jí,“ vysvětluje vedoucí sestra chirurgického oddělení Olga Davidová s tím, že v loňském roce se během růžové akce vybralo přes čtyři a půl tisíce korun. Téma rakoviny prsu není šumperské nemocnici rozhodně cizí. A to díky doktorce Věře Krušínské a Olze Davidové. Obě ženy pravidelně vyrážejí přednášet na vysoké a střední školy s cílem zviditelnit téma rakoviny.
Právě prevence a včasná diagnóza jsou totiž u rakoviny prsu velmi podstatné. Součástí přednášky je i nácvik správného samovyšetření na silikonové maketě prsu. „Pravidelné samovyšetření prsou, rozpoznání varovných příznaků a včasná návštěva lékaře dokážou zachránit život,“ vysvětlila Olga Davidová.
Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen. Ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku asi šest tisíc. Roli v úspěšné léčbě hraje právě prevence, na kterou má růžový říjen upozornit.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník
Vyšlo také na: zpravodajstvi.sumpersko.net