Média

Zpět

První říjnový týden ovládne Nemocnici Šumperk růžová

Není to náhoda, protože právě růžová je dnes už neodmyslitelným symbolem boje proti rakovině prsu.

První říjnový týden ovládne Nemocnici Šumperk růžová barva. Není to náhoda, protože právě růžová je dnes už neodmyslitelným symbolem boje proti rakovině prsu. Ta je dnes druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění žen. Proto se i letos šumperská nemocnice připojí k Růžovému říjnu a svým zaměstnancům i pacientům nabídne možnost koupě růžové stužky.

Do akce se už tradičně zapojují opět sestřičky chirurgického oddělení II., které budou první říjnový týden ve spolupráci s Ligou proti rakovině prodávat růžové stužky za symbolickou cenu 20 korun. Zájemci však budou moci přispět i více. Koupit růžovou stužku si budou moci nejen zaměstnanci nemocnice, ale třeba i pacienti. „Růžovou stužku si mohou lidé na celý měsíc připnout na uniformu nebo oblečení a tím celou akci podpoří. Stužky pro tuto akci vyrobila Liga proti rakovině Šumperk. Výtěžek bude následně předán právě jí,“ vysvětluje vedoucí sestra chirurgického oddělení II. Bc. Olga Davidová s tím, že v loňském roce se během růžové akce vybralo celkem 4 521 korun.

Téma rakoviny prsu není šumperské nemocnici rozhodně cizí. A to díky doktorce Věře Krušínské a Olze Davidové. Obě ženy pravidelně vyráží přednášet na vysoké a střední školy s cílem zviditelnit téma rakoviny. Právě prevence a včasná diagnóza je totiž u rakoviny prsu velmi podstatná. V rámci přednášky se obě zaměřují zejména na praktické části tématu nádorového onemocnění. A součástí přednášky je i nácvik správného samovyšetření prsu na silikonové maketě prsou. „Právě pravidelné samovyšetření prsou, rozpoznání varovných příznaků a včasná návštěva lékaře dokážou zachránit život,“ vysvětluje Olga Davidová s tím, že čím dřív se nemoc odhalí, tím větší šanci na uzdravení žena má.

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen. Ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu, v Česku kolem šesti tisíc. To znamená, že nemoc postihne přibližně každou tisící ženu.  Málokdo už ale ví, že léčba prsních nádorů je jednou z nejúspěšnějších onkologických disciplín. Svou nezpochybnitelnou roli v úspěšné léčbě však hraje právě prevence. I na to má růžový říjen upozornit.