Média

Primářka radí: co dělat, když si poraníte oči při práci na zahradě

Zahrádkářská sezóna začíná!

Práce na zahradě se ale někdy neobejdou bez nehody. Než se pustíte do zahradničení, přečtěte si, co dělat, když vás do oka zasáhne větvička, odštípnutá tříska nebo hmyz. Správný postup při úrazu oka nám prozradila primářka našeho očního oddělení Renata Michálková.

Umyjte si ruce a nemněte si oči
Mnutí nebo tření poraněnému oku rozhodně nepomůže. Naopak! Ať máte sebevětší nutkání, snažte se to vydržet a poraněné oko zbytečně nedráždit. Než se pustíte do ošetřování sebe nebo někoho jiného, důkladně si umyjte ruce. Stačí, když k tomu použijete mýdlo a teplou vodu. Cizí tělíska v oku odstraňujte sterilním vatovým tamponkem. I tady platí, že čistota je na prvním místě. Předmět byste rozhodně neměli vytahovat tvrdým nebo špinavým nástrojem. Na závěr ošetřené oko vykapejte borovou vodou, případně očními kapkami.

Nejdřív umýt ruce – to je první pravidlo při ošetřování očí.

Trn z oka nevytahujte násilím
Pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se ho nesnažte odstranit silou. Se zapíchnutým trnem nebo třískou raději vyhledejte pomoc lékaře! To samé platí pro poranění, ke kterým dochází v dílně nebo garáži. Zapíchnutý odštěpek kovu a drobné střípky skla mohou při neodborné manipulaci trvale poškodit zrak! Primářka ještě dodává: „Stejně tak se nevyplácí podcenit pohmoždění oka či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Tato vážná poranění oka mohou způsobit i poruchu prostorového vidění.“ O důvod víc, proč okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Při poleptání rychle pod vodu
S chemickými látkami pracujte zvlášť opatrně! Zahrádkářská hnojiva, postřiky a louhy totiž umí nadělat v oku pořádnou paseku, a to během několika málo vteřin. „Jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, je dobré ho co nejrychleji vypláchnout proudem studené vody směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu ale nepodceňujte. Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní“, varuje primářka. Doporučuje tedy oko vypláchnout a neotálet s návštěvou lékaře.

Nedívejte se do sluníčka
Taky vás těší, když zahradničení provází slunečné počasí? Pak pozor na UV záření! Upírání zraku přímo do slunce může kromě rohovky poškodit i čočku a odtud už je jen krůček k šedému zákalu. Negativní dopady UV záření se ale nemusí projevit hned. Úporná bolest očí, slzení a světloplachost se může dostavit klidně až po šesti nebo dvanácti hodinách. I tady je nutné zajít na oční. „V těchto případech pacientovi nakapeme do oka analgetika. Obecně také pomáhá přikládat studené obklady a pobývat v tmavé místnosti“, dodává MUDr. Michálková.

Chraňte si oči i ruce
Asi vás napadne otázka, jak při práci na zahradě úrazům očí předejít. Na to má naše primářka jednoduchý recept. – Pořiďte si kvalitní brýle, které budou vaše oči chránit. A nezapomeňte ani na rukavice. „Mnohá poranění totiž vzniknou tak, že si potřísněnýma rukama oči bezmyšlenkovitě promneme“, vysvětluje MUDr. Michálková.


Zahradničení vám může znepříjemnit také alergie, kterou jsme se zabývali v předchozím článku. V případě jakýchkoli obtížích navštivte naši oční ambulanci v areálu Nemocnice Šumperk (pavilon D). MUDr. Michálková a její kolegové jsou tu pro vás od pondělí do pátku. A protože dobrý zrak si žádá pravidelnou péči, objednejte se k nám (tel. 583 332 752) i na preventivní prohlídku!