Média

Zpět

Porodníci měli honičku, na svět přišlo více dětí

Loni se nejčastěji na severu kraje rodili Elišky, Emy, Tomášové a Adamové. V matrikách se ale objevila i jména Meggi či Ebba.
JESENÍK, ŠUMPERK / Porodníci ze severu Olomouckého kraje se v prvním pololetí letošního roku rozhodně nenudili. Meziroční nárůst počtu novorozeňat hlásí obě místní nemocnice. V Jeseníku přišlo na svět 158 dětí, o 27 více než v prvních dvou kvartálech loni, šumperští zdravotníci asistovali u 475 porodů, což je o 17 více než před rokem.
Z hlediska pohlaví v jesenické nemocnici v prvním pololetí roku těsně zvítězila děvčata, kterých přišlo na svět osm desítek. Chlapců se narodilo 78.
„Nejplodnějším měsícem byl letos zatím leden, kdy k nám přijelo rekordních 37 maminek. Nejméně se naopak rodilo v únoru, kdy jsme asistovali u 15 porodů,“ popsala vrchní sestra gynekologickoporodnického oddělení nemocnice Iva Mašláňová.
Doplnila, že u děvčat rodiče volili nejčastěji jména Ema a Viktorie. Mezi chlapci zvítězila tradiční česká jména Adam a Antonín.
V šumperské porodnici se letos rodí nejvíce Elišek, Jonášů, Filipů a Tomášů. Tradičně se však mezi jmény objevila i ta méně obvyklá.
„A tak jsme na svět pomohli třeba Brianovi, Laurentiu a Nicolasovi. U holčiček se pak objevují jména jako Meggi, Ebba, Inna, Tea, nebo Issabella,“ nastínila vedoucí porodní asistentka šumperské nemocnice Anna Holinková.
Obě porodnice se snaží vycházet pacientkám všemožně vstříc. Například v šumperské nemocnici nyní rodičky mohou využívat nově zrekonstruovaný porodní sál s velkou relaxační vanou.
V Jeseníku zase v poslední době investovali do oprav sociálního zázemí. Obě nemocnice také nabízejí těhotným ženám nejrůznější cvičení a předporodní kurzy.

Zdroj: 5plus2