Média

Zpět

Pacientům nabízíme lidský a individuální přístup

Primářka očního oddělení šumperské nemocnice Renata Michálková se léčbě zraku věnuje už téměř třicet let. „Rozhodně nedoporučuji nákup brýlí v obchodě bez očního vyšetření,“ říká.
* Paní doktorko, máte představu, kolik operací už máte za sebou?
Očnímu lékařství se věnuji téměř třicet let, takže kolik operací očí jsem provedla, je obtížné říci. Vím určitě, že mám za sebou deset tisíc operací šedého zákalu. Věnuji se ale i operacím zeleného zákalu nebo kosmetickým a léčebným zákrokům na víčkách i obličeji.
* Jak se za těch třicet let posunulo oční lékařství?
Posun je obrovský. Pokud jde například o šedý zákal, došlo k ohromnému vývoji. Dnes se operace provádí miniaturním řezem, takže se rána nemusí šít a zahojí se do čtyř až šesti týdnů. Také se změnily materiály nitroočních čoček. Běžně se používají měkké čočky s pamětí tvaru, které se v oku rozvinou a získají svůj původní tvar.
* Proč by lidé měli chodit na preventivní prohlídky?
Je důležité chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři. Jenom ten zajistí komplexní vyšetření včetně kontroly očního pozadí a může odhalit případné nálezy na oku a sítnici, které souvisejí s celkovým zdravotním stavem. Na sítnici se mohou projevit změny vlivem vysokého krevního tlaku, vlivem cukrovky, vlivem poruchy činnosti štítné žlázy a dalších onemocnění. Na očích se mohou projevit i změny způsobené léky.
* Existuje nějaký věk, kdy už bychom zraku měli opravdu věnovat zvýšenou pozornost?
Dříve se doporučovalo vyšetření u očního lékaře lidem okolo 50 let. Dnes se nároky na vidění zvyšují. Takže doporučuji pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře již čtyřicátníkům. Nejčastěji si člověk uvědomí obtíže při zhoršujícím se vidění na psaný text nebo při sledování televize, a to je právě ta správná doba navštívit očního lékaře. Rozhodně nedoporučuji nákup brýlí v obchodě bez očního vyšetření. Pokud se v rodině vyskytuje nějaké oční onemocnění, například sítnice nebo zelený zákal, měl by dotyčný celkové oční vyšetření absolvovat i v nižším věku.
* V nemocnici vedete glaukomovou poradnu. V čem je zelený zákal tak nebezpečný?
Zelený zákal býval v minulosti jednou z nejčastějších příčin slepoty, což dnes už neplatí. Je to onemocnění doprovázené zvýšeným nitroočním tlakem, který může vyvolat nenapravitelné změny na zrakovém nervu. Záludnost zeleného zákalu spočívá v tom, že nebolí, takže si člověk žádný problém neuvědomuje. Až si všimne nějakých změn, tak už většinou bývá pozdě. Zelený zákal je onemocnění dědičné, které se ale nemusí vyskytovat v každé generaci. Pokud se v rodině toto onemocnění objevilo, je oční kontrola důležitá již v mladším věku.
* Jaký je rozdíl mezi šedým zákalem a glaukomem?
Šedý zákal je zkalení čočky, které člověk vnímá jako zhoršení, zamlžení vidění nejčastěji při čtení, řízení auta, sledování televize nebo monitoru počítače. Zde se zkalené čočkové hmoty operativně odstraní a čočka je nahrazena čočkou umělou. U zeleného zákalu se jedná nejčastěji o vysoký nitrooční tlak. Je to onemocnění doživotní, kdy si pacienti musí pravidelně kapat oční kapky, aby nedošlo k poškození zrakového nervu.
* U vás na operačním sále končí nejčastěji pacienti s šedým zákalem, čím je to způsobeno?
Šedý zákal se tvoří u většiny pacientů, ale věk vzniku šedého zákalu je hodně individuální. Dříve, dokud nebyly nové postupy a materiály, čekala většina pacientů, až se čočka úplně zkalí, a teprve potom podstoupili operační zákrok. Dnes jsou nároky na vidění vyšší a operujeme pacienty již dříve, v mladším věku.
* Mezi zákroky, které v nemocnici provádíte, patří i kosmetické a léčebné zákroky na kůži víček a obličeje. Do jaké míry je dnes hradí zdravotní pojišťovny?
Zákroky na kůži obličeje a víček jsou dvojí. Jednak léčebné, kdy se jedná o odstranění rizikových znamének, útvarů nebo nádorů. Tyto zákroky jsou zcela hrazeny zdravotními pojišťovnami. Druhým typem jsou estetické zákroky, které pojišťovny nehradí. Zájem o tyto zákroky roste.
* Za poslední rok investovala nemocnice do očního oddělení nemalé finanční prostředky. Proč by si lidé měli v případě zrakových potíží vybrat právě vaše pracoviště?
Naše oddělení je schopno poskytnout komplexní vyšetření na špičkovém technickém vybavení. Jako jediní v okolí máme například nový typ bezkontaktního tonometru ORA II. Tento přístroj je velice důležitý pro diagnostiku zeleného zákalu nebo hodnocení jeho správné kompenzace. Pacientům u nás nabízíme lidský a individuální přístup a léčbu zraku s pomocí nejmodernější přístrojově technologie.

Zdroj: Moravský sever
Vyšlo také na: zpravodajstvi.sumpersko.net