Oddělení

Ošetřování novorozence v domácí péči

Pokožka novorozence se adaptuje na nové prostředí a je od přírody vybavena ochrannou vrstvou pro první dny života. U novorozenců s citlivou pokožkou může narušení této vrstvy vést k pozdějším alergiím. Proto se nedoporučuje každodenní koupání, při kterém se umývá přirozený kožní film a pokožka potom bývá vysušená a podrážděná. Doporučujeme koupat 2-3x  týdně, celé tělíčko mydlit pouze 1x týdně, vlásky také umýváme 1x týdně.

Pokud maminky chtějí koupat denně – používají zklidňujícího efektu koupele jako rituálu před spaním, rozhodně nemydlit celé tělíčko, pouze genitál a místa zapářky a oplachovat pouze v čisté vodě. Genitál u děvčat umýváme vždy směrem ke konečníku, u chlapců předkožku zatím zpočátku nepřetahujeme.

Teplota v místnosti by měla být 25 – 27 °C, teplota vody 37 – 38 °C, délka koupele by neměla překročit 5 minut. Upřednostňujeme koupel dítěte ponořením do vaničky, dítě by mělo být do vody ponořené i s ramínky. Zdravou kůži není třeba po koupeli ničím promazávat.

Pupeční pahýl - se ošetřuje pouze v indikovaných případech. K případnému čištění se používá bezbarvá dezinfekce na kůži, pahýl se čistí pouze v případě zarudnutí okolí nebo sekrece kolem pupíku. Důležité je zejména jeho přirozené zasychání – již v porodnici se nechává pahýl vystrčený z pleny, aby byl zajištěn přístup vzduchu. Pupeční pahýl se spontánně odloučí zpravidla do 14 dnů, je potřeba sledovat zabarvení kůže v okolí pupíku, v případě zarudnutí informovat dětského lékaře (zarudnutí může být známkou infekce).

Uši mají samočistící schopnost. Je-li kůže zvukovodu příliš čištěná, vysušuje se a zevní zvukovod pak následně vytváří více mazu. Čistíme proto pouze ústí zvukovodu a ušní boltec jemnou osuškou, štětička může maz zatlačit směrem dozadu a působit potíže.

Nosík čistíme podle potřeby – novorozenec preferuje dýchání nosem, proto je potřeba, aby byl volný. Hůře průchodný nos může dítěti působit potíže při pití.

Nehty by měl mít novorozenec vždy krátké a čisté. Na rukou stříháme do obloučku, na nohou rovně. Používáme nůžky se zaoblenými konci.  Nehtíky stříháme, když je dítě v klidu – nejlépe ve spánku.

Kosmetiku pro miminko je vhodné vybrat od jednoho výrobce. K základní výbavě patří krém na zadeček, mýdlo nebo přípravek do koupele, ev. přípravek po koupeli. Přípravky by neměly obsahovat konzervanty, parfémy a potenciálně škodlivé látky – alkohol, barviva, parafín, emulgátory…

Při přebalování je vhodné po stolici zadeček omývat nejlépe tekoucí vodou, vlhčené ubrousky jsou určené pouze na cestování. Mohou obsahovat alkohol, konzervanty a parfemace, proto je používáme pouze střídmě a při nejbližší příležitosti vždy omyjeme zadeček vodou. K ochraně kůže používáme krémy a masti bez vitamínů A, D, zinku, antibiotik, kortikoidů a parfémů. Zbytky krému, pokud není potřísněný stolicí, není potřeba stírat, raději se nechává na kůži. Pudry raději nepoužíváme. Vhodné je zadeček občas ponechat také bez plen.

Pobyt venku – je vhodný v zimě při teplotě do -5°C, se starším kojencem do -10°C, je-li inverzní počasí, raději s dítětem venku nepobývat. Do jednoho roku by nemělo být dítě vystaveno přímému slunci. Oblékání miminka – přiměřeně okolní teplotě, obecně se doporučuje oblékat tak, jak se obléká maminka + jedna vrstva oblečení navíc.

Cestování miminka v autě – nezbytné je pořídit si autosedačku.

Zásady správné manipulace s novorozencem:

- důležitá je vždy jemná a pomalá manipulace – dítě se snáze adaptuje na změnu pozice a zůstává klidné. Před vlastním dotykem s miminkem navázat oční kontakt, klidným hlasem mu oznámit svoji přítomnost a připravit je na vše, co se s ním bude dít,

- oční kontakt a slovní doprovod udržujeme po celou dobu manipulace,

- při zvedání dítěte vždy podpíráme hlavičku dítěte -  samo ji ještě neudrží,

- výborný studijní materiál, týkající se správné manipulace a polohování novorozence a kojence, pro nastávající rodiče je kniha paní Evy Kiedroňové – Něžná náruč rodičů.

Polohování v postýlce

- Pro klidný spánek je pro dítě důležitý pocit pohodlí, bezpečí a tepla. Miminko se bude v postýlce cítit dobře, bude-li zabalené do polovysypané péřové zavinovačky. Vhodné je zajistit střídání polohy na pravém a levém boku.

- V době bdění a vždy pod dozorem je ukládáme přechodně na bříško – pro správný rozvoj držení těla a posilování šíjového, zádového a břišního svalstva miminka. Nejvhodnější je krátce pokládat miminko na bříško při každém přebalování, pokud možno bez pleny.

- V postýlce především v době bdění je potřeba střídat strany uložení miminka střídavě 24 hodin hlavičkou jedním směrem a dalších 24 hodin druhým směrem – dítě sleduje okolí a otáčí hlavičku v poloze na zádech. Tento postup je důležitý pro jeho symetrický vývoj, omezuje vznik sleželé hlavičky.

Monitor dechu v postýlce sleduje pravidelnost dechu a pohyby kojence. Pokud dítě nedýchá, spustí se alarm. Podložka se vkládá pod matraci. Výrobce doporučuje použití pro děti do 15 kg (cca do 1 roku). Pro děti, které „cestují“ po postýlce je možné propojit dvě podložky a pokrýt větší plochu postýlky.

Postýlku s miminkem pro první dny po propuštění je vhodné umístit na místo s dostatkem denního světla – do doby než odezní projevy novorozenecké žloutenky. Místnost pro spánek rozhodně nepřetápět – postačí okolní teplota 20°C, v době bdění 23 – 24°C.

 

 

Pohodové mateřství Vám přeje
kolektiv novorozeneckého úseku dětského oddělení Nemocnice Šumperk a.s.