Média

Zpět

Opuštěné děti dostanou v nemocnici kufřík, přinese jim vzpomínky

První fotografie, otisk rukou a nožiček, svetřík, ponožky nebo dudlík.
Tyto i jiné věci časem ve zvláštních kufřících najdou děti, které po narození zamíří z šumperské porodnice do kojeneckých ústavů či pěstounské péče. Projekt s názvem Život v kufříku jim má pomoci získat památky na své nejranější dětství.
Nemocnice Šumperk si již převzala od Nadačního fondu Vada Loca deset kufříků. Schránky budou zdravotníci plnit hned po narození dítěte. „Ve fantazii se meze nekladou.
Do kufříku lze vložit klidně nějaký vzkaz nebo ústřižek z novin ze dne, kdy se dítko narodilo,“ vysvětlila zakladatelka nadace Iva Říhová. Věci by v budoucnu měly dětem podat důkazy o jejich prvních dnech života.
„Často se děti v dospělosti zajímají o to, jaký to byl den, když přišly na svět. Zda svítilo sluníčko a podobně. Všechny tyto informace jsou velice důležité pro budování identity,“ dodala Iva Říhová. Šumperská nemocnice je jednadvacátým zdravotnickým zařízením, které se v republice do projektu zapojilo. „Určitě uděláme vše pro to, aby si děti v kufříku odnesly co nejvíc zajímavých informací,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice Šumperk Monika Žaitlíková. Zároveň ale doufá, že těchto příležitostí bude co nejméně.
Statistiky jí zatím dávají spíše za pravdu. V letošním roce se v nemocnici zatím narodilo pouze jedno dítko, které pak putovalo do kojeneckého ústavu.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník
Vyšlo také v: Moravský sever