Média

Zpět

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice, vzkazují její odborníci. Už ve středu se nemocnice připojí ke Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.
Zájemci se dozvědí, jak volit správné potraviny či podle čeho vybírat a co sledovat na obalech výrobků. Kromě měření hmotnosti, množství tuků, vody a svalů v těle čekají na návštěvníky také ukázky zdravého stravování, ochutnávky nutričních drinků nebo možnost objednat se do nutriční ambulance.
Světový den výživy si už od roku 1981 připomíná každoročně 16. října víc než sto padesát zemí světa. Původně upozorňoval na nedostatek potravin zejména v rozvojových zemích. Počet hladovějících za posledních dvacet let však klesá. Přibývá ale těch, kteří umírají v důsledku nevhodné nebo příliš bohaté stravy.
Obezitou u nás trpí asi dvacet procent populace. Vedle nedostatku pohybu je základní příčinou nevhodná skladba jídelníčku.
Při výběru potravin hledají Češi známku českého původu. Ta však ještě neříká nic o výživové hodnotě.
Spotřebitelé se už naučili hledat na produktech označení aromat a konzervantů, v minimální míře však sledují to, z čeho je vlastně daná potravina vyrobena a zda jednotlivé výživové složky přispívají jejich zdraví.

Zdroj: Šumperský a jesenický deník
Vyšlo také na: sumpersky.denik.cz