Média

Zpět

Odbornice z Nemocnice Šumperk pravidelně vyráží do boje s rakovinou

MUDr. Věra Krušinská a Olga Davidová. Dvě ženy, které pravidelně vyráží do škol s cílem zviditelnit téma rakoviny.

MUDr. Věra Krušinská a Olga Davidová. Dvě ženy, které pravidelně vyráží do škol s cílem zviditelnit téma rakoviny. Ve čtvrtek dopoledne navštívily Univerzitu Palackého v Olomouci, ve které diskutovali o hrozbách této nemoci i nutnosti prevence tentokrát se studenty Fakulty zdravotnických věd.

Právě prevence a včasná diagnóza je totiž u rakoviny velmi podstatná. „Během našich přednášek se snažíme věnovat hlavně praktickým radám. Přestože se věnujeme zejména tématice rakoviny prsu, našich přednášek se mohou účastnit i muži. Prevence vzniku rakoviny se totiž týká nás všech,“ vysvětluje lékařka onkologické ambulance Nemocnice Šumperk MUDr. Věra Krušinská.

V rámci přednášky se lékařka a sestra zaměřují zejména v praktické části tématu rakoviny prsu. Součástí programu je i nácvik správného samovyšetření prsu na silikonové maketě prsou. „Právě pravidelné samovyšetření prsou, rozpoznání varovných příznaků a včasná návštěva lékaře dokážou zachránit život,“ vysvětluje Olga Davidová s tím, že čím dřív se nemoc odhalí, tím větší šanci na uzdravení žena má.

A o téma prevence rakoviny je mezi studenty zájem. Po středních školách v Mohelnici a gymnáziu v Uničově dnes odbornice z Nemocnice Šumperk vystoupily také před studenty olomoucké univerzity. Během přednášky zazněla například informace, že je dnes rakovina prsu nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorová onemocnění. Ročně na ně od roku 1990 umírá přibližně 1 900 žen, to je asi pět žen denně. Přesto dnes existuje mnoho žen, které na preventivní mamografické vyšetření nechodí a možnost, že by právě ony mohly onemocnět, si nepřipouští.

Nezastupitelnou roli v prevenci nádorů prsů hraje také pravidelné mamografické vyšetření. To mohou ženy od 45 let absolvovat zdarma každé dva roky. Pokud si však sama nahmatá. Pokud si v prsu nahmatá bulku, vyšetření by měla podstoupit co nejdříve.

Nemocnice Šumperk nabízí přednášku také dalším školám a organizacím, které mohou v případě zájmu kontaktovat vedoucí sestru Olgu Davidovou na telefonním čísle 602 748 838.