Média

Zpět

Nový urodynamický přístroj pomáhá lékařům Nemocnice Šumperk odhalit příčinu inkontinence

Lékaři urologického oddělení Nemocnice Šumperk vyšetřují pacienty s pomocí nového urodynamického přístroje. Moderní zařízení v hodnotě 350 tisíc korun umožňuje vyšetřit pacienty, které trápí například častý pocit nutkavého močení nebo nechtěný únik moči, který jen v České republice trápí víc než čtvrt milionu žen.

„Díky novému urodynamickému přístroji můžeme přesněji diagnostikovat a objasnit příčiny poruch v případech, kdy je močení provázeno nelibými prožitky, nebo nastává v nevhodnou dobou a dochází tak k nežádoucímu úniku moči,“ vysvětluje primář urologického oddělení MUDr. Martin Kaňa. Přístroj například dokáže lékařům odhalit, zda se u ženy jedná o stresovou nebo urgentní inkontinenci, což je velmi důležité, neboť obě mají odlišný způsob léčby.Zařízení tak umožňuje rozlišit skupiny žen vhodných k operaci a naopak dokáže určit, kdy je vhodnějším řešením nasazení léků, neboť by operace nepřinesla požadovaný efekt,“ dodává primář.

Stejně tak pomůže lékařům při léčbě pacientů se zvětšenou prostatou. „Nový urodynamický přístroj taktéž dokáže zhodnotit závažnost nemoci a pomůže nám zvolit vhodný typ léčby a jejího efektu. To znamená, zda stačí léčba farmaceutická, nebo vzhledem k riziku pro ledviny, je již nezbytná operace,“ objasňuje primář Kaňa.

Fotogalerie