Média

Zpět

Nový rehabilitační přístroj v šumperské nemocnici simuluje antigravitační prostředí

Pacienti šumperské nemocnice rehabilitují na novém přístroji, který simuluje chůzi na měsíci

Jako jedna ze dvou zdravotnických zařízení v zemi se Nemocnice Šumperk může pochlubit novým rehabilitačním přístrojem – antigravitačním trenažérem chůze. Speciální rehabilitační přístroj pracuje na principu, který vyvinula NASA, a to na rozdílu tlaku vzduchu. Chůze na speciálním chodníku tak připomíná chůzi na měsíci. V šumperské nemocnici pomáhá novinka při rehabilitaci pacientů po úrazech a operacích dolních končetin.

Na první pohled připomíná speciální přístroj chodník uzavřený v  nafouknuté bublině. „Jedná se o sofistikovaný klasický elektrický chodník, umístěný v uzavřeném prostoru. Dokážeme v něm usměrnit tlak vzduchu a simulovat tak antigravitační prostředí, tedy prostředí s menší zemskou přitažlivostí. Pacientovi se na dobu cvičení „sníží“ jeho hmotnost až na jednu pětinu, takže je nadnášen tak, jako by chodil po Měsíci,“ vysvětluje primář rehabilitačního oddělení Rudolf Ditmar s tím, že speciální trenažér budou využívat na oddělení převážně při rehabilitaci chůze pacientů po operacích a úrazech dolních končetin. „Zejména u endoprotéz nosných kloubů, fraktur krčku stehenních kostí či fraktur kotníku, kdy je na začátku nutná chůze s odlehčením operované dolní končetiny,“ doplňuje primář Ditmar.

Celý článek naleznete na: sumpersko.net
Vyšlo také na: www.olomoucdnes.cz, Právo - Střední a Východní Morava, MF Dnes - Olomoucký, www.ceskatelevize.cz, TV Barrandov, ceskatelevize.cz/ct24, 5 plus 2 - Šumpersko a Jesenicko, helpnet.cz, olomoucko.idnes.cz, www.24zpravy.com, Šumperský a Jesenický deník, Moravský sever