Média

Zpět

Nemocnice Šumperk si dnes slavnostně převzala deset kufříků života

První fotografie, otisk rukou a nožiček, svetřík, ponožky nebo dudlík.

První fotografie, otisk rukou a nožiček, svetřík, ponožky nebo dudlík. To je jen malý výčet věcí, které časem v kufřících najdou děti, které po narození zamíří do kojeneckých ústavů či pěstounské péče. Projekt Život v kufříku by měl těmto dětem pomoci získat památky na své nejranější dětství. Do projektu se právě dnes zapojila také Nemocnice Šumperk, která si slavnostně převzala od zakladatelek projektu deset kufříků.

Projekt je dílem Nadačního fondu La Vida Loca. Kufříky se začínají plnit okamžikem narození. Nechybí například první fotografie nebo otisk rukou a nožiček. „Ve fantazii se však meze nekladou. Do kufříku můžete vložit klidně nějaký vzkaz nebo ústřižek z novin zde dne, kdy se dítko narodilo,“ vysvětlila během předání kufříků jedna ze zakladatelek nadace Iva Říhová. Věci z kufříku by v budoucnu měly dětem pomoci získat informace a hmatatelné důkazy o jejich raném dětství. „Často se děti v dospělosti zajímají o to, jaký to byl den, když přišly na svět. Zda svítilo sluníčko a podobně. Všechny tyto informace jsou velice důležité pro budování identity,“ dodala Iva Říhová s tím, že zdravotní sestřičky jsou vlastně takové sudičky, díky kterým děti tyto informace v budoucnu nakonec získají.

Nemocnice Šumperk je 21. nemocnicí v České republice, která se do projektu zapojila. „Když jsme se o projektu dozvěděli, okamžitě nás nadchnul. Jsme hrozně rádi, že jsme nyní jeho součástí a pokud bude příležitost, určitě uděláme vše pro to, aby si děti v kufříku odnesly co nejvíc zajímavých informací,“ říká hlavní sestra Nemocnice Šumperk Bc. Monika Žaitlíková s tím, že ale zároveň doufá, že těchto příležitostí bude co nejméně. Statistiky jí však zatím dávají spíše za pravdu. V letošním roce se v nemocnici zatím narodilo pouze jedno dítko, které pak zamířilo do kojeneckého ústavu.

Cílem projektu Život v kufříku je darování vlastního kufříku každému odloženému či odebranému novorozenci a zavedení projektu do běžné praxe všech českých porodnic. Doufáme, že všichni, kdo budou o dítě dále pečovat, na tuto myšlenku navážou: budou pracovat s životním příběhem dítěte a pozvolna tak budou plnit kufřík, který symbolizuje cestu životem.