Média

Zpět

Nemocnice Šumperk se společně se svými pacienty zapojí do boje proti rakovině

I v letošním roce se Nemocnice Šumperk připojí k Světovému dni boje proti rakovině...

I v letošním roce se Nemocnice Šumperk připojí k Světovému dni boje proti rakovině, který se každoročně koná 4. února. Právě v tento den si připomínají lidé po celém světě o jak závažnou a častou nemoc vůbec jde, ale také to, že dnes již existuje mnoho cest, jak rakovině předcházet a jak se starat o své zdraví. Nemocnice se k akci připojí společně s jejími pacientkami s onemocněním prsu. Lidé si budou moci na onkologickém oddělení zakoupit výrobky, které vytvořily členky sdružení Mamma Help a zároveň se víc dozví o této zrádné nemoci.

Světový den boje proti rakovině vyhlásila Mezinárodní unie boje proti rakovině v roce 2000. V České republice evidují lékaři nového onkologického pacienta v přepočtu každých deset minut a každých dvacet minut jeden člověk na rakovinu zemře. Jen v šumperské nemocnici projde každý rok onkologickým oddělením téměř pět tisíc pacientů. Nejen proto se rozhodla nemocnice připojit k Světovému dni boje proti rakovině a na zrádnou nemoc upozornit.

Mnozí mohou namítat, že význam takového dne je nevalný, a i kdybychom ho vyhlásili třeba každý druhý den v roce, tato nemoc neustoupí ani o krok. Ti, co se s rakovinou už setkali tváří v tvář a viděli, jak dokáže vysát životní energii z jejich blízkých, budou zřejmě souhlasit a žádných pět slov v kalendáři je nenadchne. Přesto se zapojením do této akce chceme pokusit přispět na dobrou věc, protože nikdy nemůžeme vědět, koho si tato zákeřná choroba vybere,“ říká vedoucí sestra onkologického oddělení Jana Krahulová.

Vezmeme-li to z toho sobeckého pohledu, mohli bychom tento den pojmout jako každoroční ohlédnutí za svým životním stylem, stanovení předsevzetí pro jeho zlepšení nebo začátek řešení nynějších problémů,“ doplňuje vedoucí sestra.

Prevence před nádorovým onemocněním je přitom podle vedoucí sestry poměrně jednoduchá: střídmě a pestře jíst, občas si zacvičit a rozproudit tělo, kontrolovat sám sebe a v případě problému se nebát poradit s odborníkem. „Skočit si jednou za dva roky k lékaři i bez zjevného důvodu – jen tak na prevenci. Nemoci se nám pak snad vyhnou obloukem, a když ne, tak na ně naše posílené tělo alespoň bude lépe připraveno,“ dodává Jana Krahulová.