Média

Zpět

Nemocnice Šumperk se připojí k Světovému dni diabetu

Cukrovkou dnes trpí každý desátý člověk. Právem si tato nemoc vydobyla přezdívku epidemie třetího tisíciletí.

Cukrovkou dnes trpí každý desátý člověk. Právem si tato nemoc vydobyla přezdívku epidemie třetího tisíciletí. Na nepříjemně rostoucí číslo počtu nemocných upozorňuje každoročně Světový den diabetu. Připojí se k němu i Nemocnice Šumperk. Ve čtvrtek 12. listopadu nabídne ve své diabetologické ambulanci od 14.00 do 17.00 hodin bezplatné vyšetření i odborné konzultace.

Nemocnice Šumperk nabídne při příležitosti Světového dne diabetu bezplatné vyšetření hladiny krevního cukru i odborná poradenství, týkající se onemocnění cukrovkou. Lidé se například dozvědí, jak nemoci předcházet, jak se v případě vzniku onemocnění naučit s cukrovkou „žít“ a jak o sebe správně pečovat. K dispozici bude i nutriční terapeut, který poradí, jak se správně stravovat. „Celá akce se uskuteční ve čtvrtek 12. listopadu v naší diabetologické ambulanci. Speciální program si připravila i Lékárna Nemocnice Šumperk, která v tento den nabídne ochutnávku speciálního diabetického cukroví, čajů i výživy pro diabetiky,“ prozrazuje náměstkyně pro nelékařské zdravotnické pracovníky Nemocnice Šumperk Bc. Martina Souralová.

V České republice trpí cukrovkou zhruba osm procent populace, pozadu nezůstává ani šumperský region. Jen v péči diabetologů Nemocnice Šumperk je nyní asi 700 pacientů a toto číslo není zdaleka konečné. Další nemocné je možné najít u praktických lékařů a internistů. Devadesát procent pacientů přitom trpí diabetem 2. typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem. Tělo nemocného inzulin sice vytváří, ale neumí jej efektivně využít. „Onemocnění se ale bohužel posouvá do čím dál mladšího věku, výjimkou není ani u dětí a adolescentů," konstatuje Martina Souralová.

Dnešní životní styl rozhodně nenahrává tomu, aby počet diabetiků klesal. Recept na prevenci je však přitom jednoduchý: pravidelný pohyb, zdravá výživa s důrazem na konzumaci zeleniny, vlákniny a omezení cukrů v potravě a nápojích. „Důležité je chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Pokud už máme vrozené dispozice pro vznik diabetu, právě při preventivních prohlídkách je možné nemoc co nejdříve zjistit a začít ji léčit," zdůrazňuje Martina Souralová s tím, že právě Světový den diabetu je akce, v rámci které mohou lidé využít možnosti bezplatného preventivního vyšetření.

Cukrovka může způsobit slepotu, selhání ledvin a je druhou nejčastější příčinou amputace. Světový den diabetu spadá na 14. listopad. Toto datum nebylo zvoleno náhodně. V tento den se totiž narodil lékař Frederick Banting, který spolu se svým asistentem Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Byli to oni, kdo v listopadu 1922 podali vůbec poprvé tento lék prvnímu pacientovi – čtrnáctiletému chlapci Leonardu Thompsonovi. Mladík se v tu chvíli již nacházel v diabetickém komatu a lékaři jeho stavu jen bezmocně přihlíželi. Díky léčbě inzulinem žil dalších třináct let. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé Světový den diabetu vyhlásily v roce 1991 - reagovaly tak na rostoucí hrozbu, kterou diabetes představuje jak pro pacienty a jejich rodiny, tak pro zdravotnické systémy.

V současnosti je podle IDF na světě více než 382 milionů lidí trpících cukrovkou. Do roku 2040 přitom vzroste tento počet podle odhadu odborníků až na 592 milionů.