Média

Zpět

Nemocnice Šumperk se připojí k Světovému dni bez tabáku, kuřákům nabídne bezplatná vyšetření i konzultace

Akce se uskuteční příští středu 7. června od 14.00 do 17.00 hodin v plicní ambulanci, kterou zájemci najdou v přízemí pavilonu E.

Závislost na nikotinu je tento týden velké téma. A připojí se k němu i Nemocnice Šumperk. V rámci Světového dne bez tabáku otevře své dveře její plicní ambulance a kuřákům nabídne bezplatnou konzultaci a pomoc s odvykáním kouření. Akce se uskuteční příští středu 7. června od 14.00 do 17.00 hodin v plicní ambulanci, kterou zájemci najdou v přízemí pavilonu E.

Kouření je tento týden velké téma, hlavně z důvodu nabytí platnosti takzvaného Protikuřáckého zákona. Závislí na nikotinu mají od dnešního dne prakticky jen dvě možnosti. V restauraci už si nezapálí, a tak budou muset kouřit buď venku, nebo se mohou pokusit s kouřením úplně přestat. Pomoci jim v tom můžou třeba i šumperští odborníci z Centra závislosti na tabáku. Ve středu 7. června v rámci Světového dne bez tabáku centrum otevře své dveře a zájemcům nabídne zdarma širokou škálu základních vyšetření, díky kterým odborníci stanoví míru jejich závislosti na tabáku.

Lékaři kuřákům zároveň vysvětlí princip závislosti, který jim pomůže uvědomit si mnohé souvislosti. „V našem centru se pacienty snažíme inspirovat k přípravě náhradního řešení, jak prožít své typické kuřácké situace bez cigarety. Radíme jim také, jak změnit své denní návyky a prožitky dne. Projdeme si společně situace, při jakých se jen těžko odolává cigaretě, a společně hledáme řešení, jak se v typicky kuřácké situaci bez cigarety zachovat,“ vysvětluje primář oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí a zároveň vedoucí lékař Centra pro závislé na tabáku MUDr. Pavel Mátl.

Akce se zúčastní také nemocniční lékárna, která kuřákům ve středu nabídne nejen odborné poradenství a za snížené ceny také přípravky pomáhající v odvykání kouření.

Šumperští odborníci z centra pomáhají pacientům zvládat nejen fyzické abstinenční potíže, ale i ty psychické jako je nespavost, deprese či zvýšená chuť k jídlu. Centrum pro závislé na tabáku je vždy otevřeno každou středu od 13:30 do 14:30 hodin v prostorách plicní ambulance. Klienti se mohou objednávat individuálně na čísle 583 336 107, a to každé pondělí až pátek od 7:00 do 14:00 hodin. V rámci Světového dne bez tabáku však mohou přijít do ambulance bez nutnosti předchozího objednání.