Média

Zpět

Nemocnice Šumperk se připojí k celosvětovému dni boje proti proleženinám

Stačí jen pár hodin a léčba pacienta se může nejen výrazně prodloužit, ale rovněž se zvýší i riziko úmrtí.

Stačí jen pár hodin a léčba pacienta se může nejen výrazně prodloužit, ale rovněž se zvýší i riziko úmrtí. Na vině jsou dekubity neboli proleženiny, s nimiž bojují zdravotníci po celém světě. Na problém tohoto neustálého boje upozorňuje právě Světový den STOP dekubitům, ke kterému se i letos připojí Nemocnice Šumperk. Ve středu 16. listopadu od 9.00 hodin si v prostorách Centrálního příjmu připravila pro veřejnost speciální program.

Boj s proleženinami není jen věcí hospitalizovaných pacientů, ale ve velmi mnoha případech se týká také domácí péče o nemocné. Poměrně často totiž vznikají už doma a pacienti jsou k nám mnohdy přivezeni ve velmi komplikovaném stavu. Zápasit s tímto zdravotním problémem není vůbec snadné, a už vůbec ne v domácím prostředí. Právě proto jsme se rozhodli připojit k celosvětové akci, v rámci které se na nás budou moci lidé obrátit o radu,“ vysvětluje Bc. Aleksandra Václavková, všeobecná sestra, která se v Nemocnici Šumperk specializuje na léčbu dekubitů.

Odborníci z Nemocnice Šumperk při příležitosti Světového dne STOP dekubitům tak například ukážou, jak správně polohovat ležícího pacienta, jaké používat polohovací pomůcky k prevenci proleženin nebo jak dekubity správně ošetřovat. Chybět nebude ani ukázka konopné kosmetiky a přípravků podporujících hojení ran. Připraveni budou také odborníci, se kterými budou moci zájemci problematiku proleženin prodiskutovat a obrátit se na ně s prosbou o radu. Celá akce se uskuteční ve středu 16. listopadu od 9.00 do 12.00 hodin na Centrálním příjmu nemocnice.

Dekubit je poškození kůže nebo tkání, které je způsobeno přímým tlakem nebo třecími a střižnými silami. Může být v rozsahu od trvalého začervenání až po hluboké poškození, ať už svalů, šlach nebo třeba kostí. Odborníci vnímají toto onemocnění jako závažný problém, neboť se proleženiny špatně hojí. „V naší nemocnici se pochopitelně maximálně snažíme a pracujeme na tom, aby se u pacientů proleženiny neobjevovaly. Ale není to jednoduchý boj, objevují se totiž velmi rychle i v řádu několika hodin. Navíc se stárnutím populace se riziko výskytu zvyšuje, protože se objevují zejména u starších lidí,“ vysvětluje Aleksandra Václavková s tím, že jen za letošní rok investovala Nemocnice Šumperk do speciálních antidekubitních matrací a pomůcek téměř jeden milion dvě stě tisíc korun.

S výskytem proleženin stoupá i riziko úmrtí. Je čtyřnásobně vyšší než u pacientů, kteří jsou stejně staří, ale netrpí dekubity. A právě na tuto hrozbu již několik let upozorňuje Světový den STOP dekubitům. „Prevence je zcela zásadní v boji proti dekubitům. Je mnohonásobně levnější než samotná léčba. Proto je nesmírně důležité, aby se o této problematice hovořilo a aby byla veřejnost informována,“ dodává specialistka na poruchy kožní integrity.