Média

Zpět

Nemocnice Šumperk nabídne po slunném létě bezplatné vyšetření znamének

Podle lékařů je začátek podzimu ideální čas na to, nechat si kůži zkontrolovat, zda jí slunce nějak neublížilo.

Léto je za námi a naše kůže během něj dostávala pěkně zabrat. Podle lékařů je začátek podzimu ideální čas na to, nechat si kůži zkontrolovat, zda jí slunce nějak neublížilo. Nemocnice Šumperk proto už příští týden nabídne zájemcům bezplatné vyšetření kůže a znamének. Na případné podezřelé kožní útvary si lékaři posvítí příští týden 19. září od 8.00 do 13.00 hodin v kožní ambulanci.

V létě se většina lidí pohybuje na slunci více než zbylý rok. Na kůži se proto mohou objevit změny, které je vhodné zkontrolovat,“ vysvětluje primář kožního oddělení MUDr. Lubomír Drlík. Nadcházející podzim a zima jsou totiž tím nejideálnějším obdobím, zejména v případě, kdy vám lékař navrhne odstranění znaménka.

Při nadměrném slunění hrozí riziko poškození kůže, proto je nutné, zejména po tak slunném létě, jako bylo to letošní, hlídat vzhled znamének. „Jakákoliv změna, například vyvyšování, tmavnutí, změny tvaru, zarudnutí, krvácení, nebo pocit svědění může signalizovat problém, který je nutné okamžitě řešit,“ doplňuje primář.

Bezplatné preventivní vyšetření, které může včas odhalit nejagresivnější typ rakoviny kůže, takzvaný zhoubný melanom, nabídne nemocnice zájemcům už příští týden v úterý. Dveře kožní ambulance se otevřou od 8.00 do 13.00 hodin, zájemci budou vyšetřeni zdarma a bez nutnosti předchozího objednání. K akci se připojí i nemocniční lékárna. Lidem nabídne poradenství ohledně vhodného výběru přípravku k ochraně kůže před slunečním zářením i výrazné slevy na nákup ochranné kosmetiky.

Počet lidí, kteří se léčí se zhoubnými kožními melanomy neustále roste a Česká republika není žádnou výjimkou. Také z tohoto důvodu nemocnice zakoupila v loňském roce na své kožní oddělení nový digitální dermatoskop. Uplatnění nachází zejména u pacientů s mnohačetnými pigmentovými lézemi. „Jedná se o takzvané mapování, kdy kamera přístroje zaznamená přehledné fotky znamének z celého těla, fotografie uchová a lékaři následně jednou až dvakrát do roka za pomocí přístroje vyhodnocují jejich změny. Proto je třeba, aby k nám lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ pobízí primář s tím, že jednu z dalších skvělých příležitostí budou mít už příští čtvrtek.

Fotogalerie