Média

Zpět

Nemocnice hledá dobrovolníky k pacientům

Další dobrovolníky, kteří by pomáhali s léčbou hospitalizovaných pacientů, hledá nyní nemocnice v Šumperku.
Zatím jich má šest, nemají lékařské vzdělání, ale jejich aktivity pomáhají zlepšit pacientům jejich náladu, a potažmo tak i zdravotní stav.
Často si s nimi jen povídají, hrají stolní hry, čtou jim z novin a knihy nebo je doprovázejí na procházky.
„Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti. Hlavní náplní dobrovolníků je zpříjemnit pacientům volný čas,“ uvedla nemocniční kaplanka Lenka Topolanová. Asi nejsilnější pocit osamělosti zažívají podle ní dlouhodobě hospitalizovaní. Právě ti nejvíc ocení, když si s nimi dobrovolníci přijdou jen tak popovídat.
„Vyslechnout si je, to je věc, která nepotřebuje zvláštní vzdělání či schopnosti. Když to zjednoduším, úkolem dobrovolníků je, aby si pacienti trochu ‚odpočinuli‘ od své nemoci. Často tím obohatí nejen život nemocných, ale i ten svůj, a to možná více, než jak by se mohlo na první pohled zdát,“ dodala Topolanová, která je koordinátorkou dobrovolnického programu.
Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než 18 let a chce z dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na odměnu pomáhat druhým. Dříve chodili do nemocnic spíše studenti, dnes se stále častěji objevují mezi dobrovolníky i lidé v důchodu, kteří díky svým životním zkušenostem bývají velmi šikovnými společníky. Za pacienty šumperské nemocnice docházejí dobrovolníci už od roku 2011.
Zájemci o tuto činnost se mohou hlásit na telefonním čísle 606 044 869 nebo e-mailu lenka. topolanova@nemocnicesumperk.cz.

Zdroj: Právo

Vyšlo také na: sumpersky.denik.cz, Šumperský a jesenický deník, zpravodajstvi.sumpersko.net