Oddělení

Nejčastější dotazy z horké linky kojení

Mám zarudlé, bolestivé bradavky při kojení, na jedné bradavce mám prasklinu. Co se s tím dá dělat?

Důležitá je správná poloha a technika kojení – dítě leží na boku, celým tělíčkem je natočené k matce, ucho, rameno a kyčelní kloub má v jedné linii, bradavka musí být v úrovni jeho úst. Drážděním úst dítěte bradavkou se vyvolá hledací reflex, dítě doširoka otevře ústa, uchopí nejenom bradavku, ale i co největší část dvorce. Brada a nos se dotýká prsu, dolní ret je ohrnutý ven, jazyk přesahuje dolní ret, tváře nevpadávají dovnitř, při sání se pohybují spánky a uši dítěte.

Při kojení polohujte dítě tak, aby trhlina byla v koutku úst dítěte. Střídejte polohy při kojení, dítěti nabízejte jako první méně bolestivý prs. Je možné také občas kojení vynechat a problematický prs odstříkat.

Bradavky nechejte často větrat, hojivě působí také trošku mléka vymáčknout a nechat na bradavce zaschnout. Bradavky po každém kojení ošetřujte Purelanem, obsahuje 100% lanolin, velice dobře hojí.

Z homeopatických přípravků je možné při bolestivých bradavkách, krvácejících ragádách, při bodavé bolesti při kojení užívat NITRICUM ACIDUM 9 CH5 granulí léku třikrát denně. Vhodná je také kombinace s ARNICA MONTANA 15 CH – 3x5 granulí denně.

Bradavky mě pálí i v době mezi kojením, jsou červené, olupuje se z nich kůže.

Může se jednat o kvasinkovou infekci na bradavkách, často při tom bývá patrná také kvasinková infekce v pusince miminka – tzv. soor neboli moučnivka. Na sliznici v ústech zejména na jazyku se objeví bílý až nažloutlý povlak, vypadající jako sražené mléko, nejde jednoduše setřít, dané místo je náchylné k lehkému krvácení. Dítě je neklidné, plačtivé, hojně sliní a může odmítat stravu.

V tomto případě je důležitá zvýšená hygiena – pečlivé mytí rukou, častá výměna vložek v podprsence, ev. aplikace protiplísňové masti na bradavky.

Řešením je také užívání homeopatického přípravku BORAX 5 CH - 5 granulí třikrát denně matce, miminku lze stejný lék podávat ve formě roztoku – rozpustit 10 granulí ve 100 ml kojenecké vody a podávat třikrát denně 10 kapek roztoku dítěti přímo do úst, každý den ředíme nový roztok. Užívejte do vymizení obtíží.

Dítě je za hodinu po kojení neklidné, nemám slabé mléko?

„Slabé“ mléko rozhodně nemáte, vždy je svým složením přizpůsobeno potřebám miminka. Je však možné, že máte mléka méně. Máte-li možnost si zvážit miminko před a po kojení, můžete takto zjistit, kolik si z prsu vypije. Potřebné množství vypitého mléka se stanovuje podle hmotnosti dítěte – 150ml/kg/den. Pokud dítě váží například 3 kg, příjem tekutin si vypočítáte 150 x 3 = 450 (množství za 24 hodin). Tuto hodnotu vydělíte počtem dávek a získáte orientační výši jedné dávky. Pokud si vypije méně, je možné přikládat k prsu častěji – po dvou hodinách ev. i dříve.

Tvorba mléka je otázkou nabídky a poptávky – čím častěji se dítě k prsu přiloží, tím více mléka se vytvoří. Chcete-li tvorbu mléka podpořit, přikládejte dítě k prsu podle jeho potřeb, během jednoho kojení k oběma prsům, prsy možno během kojení několikrát vystřídat. Pro zvýšení tvorby mléka je vhodné mezi kojením prsy odstříkat. Dbejte na dostatek tekutin a odpočinku pro Vás, psychická pohody je velice důležitým předpokladem pro bezproblémové kojení.

Pití bylinkových čajů pro kojící matky a užívání homeopatického přípravku RICINUS COMMUNIS 5 CH také podporuje laktaci. Kdykoliv během období kojení užívejte 3-5x denně 5 granulí. Po nástupu plné laktace se doporučuje vysadit lék pozvolna – 2x5, 1x5 granulí. Užívejte nejlépe s přiložením dítěte k prsu.

Celkově stimulující pro Vás i Vaše miminko je kontakt skin to skin (kůže na kůži).

Mám nalitá, tvrdá prsa. Nemám v nich zánět?

Příčinou Vašeho problému může být nedostatečné vyprázdnění prsu nebo ucpaný mlékovod. Doporučujeme teplý obklad a masáž prsů směrem k bradavkám před kojením, po kojení je vhodné na prsy dávat obklady studené (proti otoku a bolesti). Z postiženého prsu kojit častěji. Pokud ani po kojení nepociťujete úlevu, je zapotřebí ještě prsy odstříkat. Vždy však pouze do úlevy. Čím více budete odstříkávat, tím více mléka se bude tvořit.

V případě, že máte také horečku, pociťujete únavu, jste schvácená - vyhledejte lékaře. Opravdu se může jednat o zánět a bude potřeba jej řešit antibiotiky. Nejčastěji se objevuje kolem 3. týdne po porodu, postižený bývá jeden prs, převážně v dolní a boční části.

V jednom prsu mám zatvrdlinu, část prsu je zarudlá, mám horečku, mohu dále kojit?

Kojit samozřejmě můžete i pokud máte horečku. Z léků snižujících tělesnou teplotu můžete užívat Paralen nebo Ibalgin v doporučeném dávkování, nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin. Ve Vašem případě prs nenahřívejte, pomoci Vám mohou alkoholové obklady nebo zábaly z tvarohu mezi kojením. Před kojením zatvrdlé místo rozmasírujte směrem k bradavce a při kojení směřujte bradičku dítěte k zatvrdlině. Pokud potíže neustoupí, vyhledejte lékaře.

Po jídle mi dítě vždy ublinkává, co dělám špatně?

Příčinou může být silný vypuzovací reflex – dítě se při pití zalyká, po jídle ublinkává. V tomto případě doporučujeme kojit ve vzpřímené poloze, ev. v mírném záklonu, což zabraňuje vytékání mléka gravitací. Při kojení můžete také provádět tlakovou masáž přiložením celé plochy dlaně na prs. Vhodné je přerušovat kojení po cca 2 minutách a pokračovat, až se proud mléka zastaví.

Dbejte na odříhnutí dítěte mezi kojením a po kojení, spolykaný vzduch jinak zůstává v bříšku a může miminku způsobovat nejen ublinkávání po jídle, ale také nepříjemné bolení bříška.

Do postýlky je vhodné dítě ukládat do zvýšené polohy, které docílíte podložením matrace.

Pokud potíže neustanou, případně pokud dítě zvrací hojně – obloukem, bude zapotřebí projednat tento problém s Vaším dětským lékařem.

Jak poznám, že mám dost mléka? Musím malého budit na kojení stále každé 3 hodiny?

Důležité je, aby miminko přibývalo na váze, což průběžně kontroluje dětský lékař při každé návštěvě v poradně. Ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je také počet pomočených plen – normální je 6-8 za den. Stolička by měla být žlutá (konzistence míchaných vajíček), může být v každé pleně. Plně kojené dítě však nemusí mít stoličku i 4 dny a také je to v pořádku. Po kojení by mělo být dítě spokojené. Pokud tomu tak není, otvírá pusinku, vkládá si ručky do úst, není ještě dostatečně nasyceno. Nechejte jej odříhnout a v kojení pokračujte.

Četnost a délku kojení by si mělo určovat dítě samo. Pokud je přírůstek na váze dostatečný, může být přestávka mezi nočním kojením i 5 hodin. Přes den by neměla však být více jak 4 hodiny. Dítě se naopak může hlásit i častěji – po dvou hodinách.

Proč pořád pláče?

Možná chce pohladit, pochovat nebo slyšet maminčin známý hlas. Třeba potřebuje přebalit, je mu horko nebo zima, chce se napít, nebo ho bolí bříško. Miminko je také vždycky naladěné na stejnou notu jako maminka - nepohoda maminky se promítá do nepohody miminka.

Studie ukazují, že většina dětí přestane plakat, pokud je vezmeme do náručí do devadesáti vteřin od začátku pláče. Psychologové tvrdí: „Miminko nemůžete rozmazlit. Nebojte se, že ho moc chováte, nebojte se, že na ně reagujete příliš.” Reakcemi na podněty a uspokojováním potřeb dítěte, mu dodáváme pocit jistoty a bezpečí, učíme ho sebedůvěře i důvěře v rodiče a okolní svět.

Jak miminko uklidnit, pokud je přebalené, nakrmené a přece nespokojené?

- Stočení do klubíčka (fetální poloha) - dítě si přiložit ke svému břichu, zády otočené k sobě, nožky přitlačené k bříšku, možno i mírně kolíbat. V této poloze také dobře odchází větry.

- Pevnější zavinutí do zavinovačky je pro dítě i tepelným komfortem a uspokojuje jeho prostorové a taktilní vnímání.

- Léčebný dotyk spočívá v pomalém postupném přiblížení rukou dospělého k tělíčku dítěte - jedna ruka se zlehka položí na temeno hlavy, druhá na podbřišek, důležité je setrvat v klidu až do ztišení dítěte, na dítě nemluvit, nehladit jej.

- Kontakt kůže na kůži.

- Nonnutrivní sání - třeba i vlastní pěstičky nebo šidítka. Šidítko však není vhodné používat před zahájením kojení nebo v případě problémů s přisáváním k prsu – některým dětem může podávání šidítka činit potíže naučit se správnou techniku sání.

Meteorismus (kojenecká kolika)

Je u dětí do 3 měsíců častým jevem. Příčinou může být nahromadění vzduchu ve střevech v důsledku spolykání vzduchu při krmení, nezralost trávicího systému, nadýmavá strava u kojící maminky. Dítě je neklidné, pláče zejména po krmení, má tvrdé bříško, přitahuje nožky k sobě.

Jak tomu zabránit?

Kojící maminka by si měla hlídat, co jí a pije. Pomoci může, když ona sama pije fenyklový čaj - fenykl přechází do mateřského mléka.

Důležité je dbát na důsledné odříhnutí kojence po jídle, možno jej krátkodobě a pod dozorem nechávat v poloze na bříšku, kdy spolykaný vzduch lépe odchází.

Pomoci může podávání některého z léčivých přípravků proti plynatosti (Sab simplex, Espumizan), které koupíte v lékárně bez lékařského předpisu, dávkování je uvedeno na příbalovém letáku. Nebo můžete vyzkoušet homeopatický přípravek NUX VOMICA 9 CH – 5 granulí rozpustíme ve 100 ml převařené a zchladlé kojenecké vody, před každým kojením podáme dítěti kapátkem přímo do úst 10 kapek roztoku. Každý den připravíme nový roztok, podáváme do odeznění potíží.

Jak pomoci?

- uvolňující teplé obklady na bříško - nahřátá plena či polštářky plněné pohankovými slupkami nebo višňovými peckami, které se dají nahřát na příjemnou teplotu.

- provádět masáž bříška - je to daleko příjemnější a šetrnější metoda, než používání rektální rourky, jejímž častým použitím můžeme miminku poranit konečník a hlavně způsobit, že se v budoucnu již bez této pomůcky samo nevyprázdní.

Jak správně provádět u kojence masáž bříška?

Pohyby vašich rukou na bříšku kojence, prováděné mírným tlakem ve směru střevní peristaltiky (ve směru hodinových ručiček) povzbuzují a zrychlují střevní peristaltiku a ulevují miminku od kolikovitých bolestí bříška, usnadňují odchod větrů a stolice ze střev. Vhodné je při masáži použít olejíček, aby Vaše prsty lépe klouzaly po kůži.

- Obnažené bříško nejprve několikrát pohladíme, aby se uvolnilo.

- Pravidelným pohybem dlaně (ruka za rukou) uvolňujeme nejprve pravou stranu bříška směrem dolů (oblast mezi žebry, bokem a pupíkem), po chvíli se přesuneme na levou stranu.

- Uvolnění bříška podpoříme jemným třením a jemným promačkáváním dlaní přes celé bříško asi půl minuty.

- Provádíme kruhové pohyby kolem pupku - vždy zleva doprava - asi 4-5 krát.

- Bříšky prstů pokračujeme drobnými kroužky, prsty posunujeme kolem pupku, vždy je nutné zachovávat směr peristaltiky, použít rovnoměrný a přitom mírný tlak, opakujeme 4-5 krát.

- Má-li kojenec uvolněné a prohřáté svaly, je vhodná na konci masáže zařadit protahování nohou - oběma rukama uchopíme nožky dítěte za kotníky, překřížíme nožky a jemně přitiskneme k bříšku, potom je jemným pohybem směrem k sobě protáhneme. Alternativou je spojit kolínka dítěte k sobě, mírně přitlačit k bříšku kroužit jedním a pak druhým směrem a nakonec nožky opět protáhnout.

 

Pohodové mateřství Vám přeje
kolektiv novorozeneckého úseku dětského oddělení Nemocnice Šumperk a.s.