Média

Zpět

Máte bolesti ramene, kolene či zad? Nemocnice Šumperk nabízí novou metodu - kineziotaping

Rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk, opět rozšířilo nabídku metod pro pacienty s poruchami pohybového aparátu o novou léčebnou metodu, kineziotaping.

Rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk a.s., opět rozšířilo nabídku metod pro pacienty s poruchami pohybového aparátu. Nová léčebná metoda se nazývá kineziotaping, neboli kineziologické tejpování. Tato velmi účinná a pro pacienta komfortní metoda vznikla v Japonsku a spočívá v nalepování speciálních pružných pásek (kineziotapů) na pokožku. Kineziotapy zmírňují bolesti ve svalech i kloubech, zlepšují funkci svalů, šlach a kloubů, neomezují však rozsah ani pohyblivost v postižených tkáních. Podporují krevní i mízní oběh a mají blahodárný vliv na hojení svalových poškození.

 

Autorem metody je japonský lékař a chiropraktik dr. Kenzo Kase. Výzkumem nalepování pružných pásek na kůži zjistil, že odlehčují přetížený svalový a kosterní systém, normalizují svalové napětí a zlepšují funkci oběhového systému. „Aplikací kineziotapu, tedy speciální pásky, dokážeme zmírnit otok, snížit bolest, zlepšit kloubní funkce nebo obnovit odtok lymfy. Obvykle je výhodné kombinovat kineziotaping ještě s jinými fyzioterapeutickými postupy“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Olga Válková. Materiál kineziotapu je hypoalergenní, nedráždí pokožku a nevyvolává přecitlivělost. Aplikace nebrání ani denní hygieně či provozování vodních i jiných sportů. Kineziotapy se lepí na několik dnů až týden, je možné je obnovovat až do odeznění potíží.

Kineziotaping je rozšířený především v USA a Německu, velmi oblíbený je hlavně mezi sportovci. Používání pásek při sportovních výkonech snižuje úrazovost i přetížení svalového a kosterního systému. „Nalepení pásky způsobuje ovlivnění kůže prostřednictvím kožních nervových zakončení a následné reflexní uvolnění podkoží, fascií a svalů, a tím i odstranění bolesti,“ dodává Olga Válková.

Zájemci o kineziotaping nepotřebují k objednání na rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk doporučení praktického nebo jiného odborného lékaře. Pokud však mají k dispozici lékařskou zprávu s popisem svých potíží, doporučuje se, aby ji vzali na ošetření s sebou. Jde o nadstandardní výkon, který není hrazen ze zdravotního pojištění. Zájemci se mohou objednávat na telefonním čísle 583 333 651.