Média

Mamograf od A do Z

Prevence je základ úspěšné léčby. V případě rakoviny prsu to platí dvojnásob. Přečtěte si, co pro sebe můžete udělat už dneska!

Kdy zajít na mamograf?
Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Proto klademe důraz na prevenci už během přednášek určeným studentkám SŠ a VŠ. Naučit se správnou techniku pravidelného samovyšetření je dobrý začátek. Na bezplatné mamografické vyšetření máte nárok po 45. narozeninách, a to jednou za dva roky. Mladší ženy nebo ty, které chtějí na vyšetření docházet častěji, si ho hradí samy. Ceník najdete tady.

Co je třeba vyřídit předem?
Abychom vás na preventivní mamografický screening mohli objednat, budeme potřebovat žádanku. Tu vám vystaví buď praktický lékař, nebo gynekolog. Jakmile tohle doporučení získáte, stačí si domluvit termín. Objednat se můžete telefonicky (ve všední dny od 7:00–15:00 hod na číslech 583 333 560 a 583 333 551) nebo online.

Kde nás najdete?
Mamografický screening provádíme už rok v 1. patře nového pavilonu R. K dispozici tu máme moderní mamograf, který je šetrnější k pacientkám (radiační zatížení je oproti běžným přístrojům výrazně nižší) a preciznější při snímkování. Lékařům pomáhá odhalit rizikové útvary dřív, než se příznaky projeví při samovyšetření.

Jak vyšetření probíhá?
Nemusíte se ničeho bát. V termín, na který jste objednaná, si s sebou nezapomeňte vzít žádanku. Než vás sestřička pozve do kabinky, čeká vás vyplnění krátkého dotazníku. Ten se týká výskytu zhoubných onemocnění ve vaší rodině a dalších důležitých informací pro lékaře. V kabince se svléknete do půl těla, potom vás pozveme do ordinace. Tam se stačí řídit pokyny zdravotníků, kteří vám vysvětlí, jak se k mamografu postavit, co dělat, kam položit ruku apod.

Proč je lepší chodit na stejné pracoviště?
Na příští mamografický screening doporučujeme zajít tam, kde jste ho absolvovala minule. Když má lékař po ruce vaše starší snímky, může je srovnávat a odhalit jemné rozdíly, které mohou signalizovat malý nádor.

Nepodceňujte prevenci rakoviny prsu a objednejte se na mamograf! Jsme tu pro vás od pondělí do pátku mezi 7 a 15 hodinou.