Média

Zpět

Lékaři Nemocnice Šumperk si posvítí na podezřelá znaménka

Z některých nebezpečných znamének se totiž může časem vytvořit nádor - takzvaný melanom.

Lékaři Nemocnice Šumperk letos opět nabídnou bezplatné vyšetření znamének. Ta jsou sice běžnou záležitostí na lidské kůži, rozdílný je však jejich počet a struktura. Z některých nebezpečných znamének se totiž může časem vytvořit nádor - takzvaný melanom.  Prevenci tohoto rizika se šumperští lékaři budou věnovat v úterý 16. května od 8.00 do 14.00 hodin v kožní ambulanci. Zájemce ten den vyšetří zdarma, bez nutnosti předchozího objednání a bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny jsou registrováni. Nemocnice si pro veřejnost v tento den připravila na téma bezpečné slunění také speciální přednášky.

Maligní melanom je jeden z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů, ale zároveň nejsnáze zjistitelný. Odborníci uvádějí, že každých deset let se dvojnásobí počet nemocných. Šanci na vyléčení přitom zvyšuje pouze včasná diagnostika. Nemocnice Šumperk se proto k Evropskému dni melanomu pravidelně připojuje, aby upozornila veřejnost nejen na nutnost prevence, ale i rizika spojená s tímto onemocněním a možnosti léčby.

Akce se zúčastní také nemocniční lékárna. Lidem poradí s výběrem vhodné kosmetiky k ochraně před slunečním zářením, kterou si ten den budou moci lidé nakoupit s výraznou slevou. O tom, jak se co nejlépe chránit před sluníčkem a jak moc je sluneční záření škodlivé se lidé dozvědí také na přednáškách, které při této příležitosti nemocnice pořádá v úterý 13. května ve svém kongresovém sále v 12.00 a v 13.00 hodin.

Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně oblasti dlaní a plosek či nehtů. Důležitá je správná ochrana před slunečním zářením a předcházení spálení kůže. A to již od narození, neboť účinky UV záření se v těle kumulují a mohou se projevit až po mnoha letech. Nebezpečné kožní onemocnění se vyskytuje napříč všemi věkovými kategoriemi a to bez ohledu na pohlaví. Pravidelné kontroly proto odborníci doporučují nejméně jednou ročně.

Fotogalerie