Média

Zpět

Lékaři Nemocnice Šumperk mají za sebou první operace na novém superaseptickém sále

Moderní rentgenový zesilovač, velkou LCD obrazovku i větší operační světla

Moderní rentgenový zesilovač, velkou LCD obrazovku i větší operační světla, která zaberou mnohem víc operační plochy než doposud. To vše přinesla rekonstrukce operačního sálu, kterou v těchto dnech úspěšně dokončila Nemocnice Šumperk. Přestavbu za více než 17 miliónů korun zvládla za plného provozu v rekordně krátkém čase jedenapadesáti dnů. I díky tomu už si dnes mohli šumperští lékaři nový sál vyzkoušet.

Nově zrekonstruovaný superaseptický operační sál je vybaven nejmodernější technologií, která například díky nové regulaci teploty a vzduchu pacienty maximálně ochrání před vznikem infekce během operací, čímž zabrání vzniku následných komplikací. „Pro operatéra představuje vybavení nejvyšší standard nejen díky tomu, že ví, že během operace je ovzduší maximálně čisté, ale má k dispozici i čtyři počítače kryté sklem, na kterých vidí rentgenové snímky. Navíc jsou zde výrazně lepší operační světla, která nám značně usnadňují operace na dlouhých kostech,“ vysvětluje primář ortopedického oddělení Nemocnice Šumperk MUDr. Zdeněk Štěpán, který si nový sál jako první vyzkoušel.

Právě pro operace umělých kloubů a těch, při nichž je třeba do těla vložit cizí materiál, bude nový sál sloužit, stejně jako pro náročné traumatologické zákroky. Jen v loňském roce provedli šumperští ortopedi na dva tisíce osm set operací, z nichž kolem šesti set představovaly totální endoprotézy kyčlí, kolen a ramene. „Dalším obrovským plusem rekonstrukce je také nová dispoziční úprava předsálí, ve kterém anesteziologové chystají pacienty na sál. Přináší to nejen rychlejší přesun pacientů, ale jsme díky tomu schopni provést i více operací denně,“ doplňuje primář Zdeněk Štěpán.

Operační sály šumperské nemocnice byly v chirurgickém pavilonu vybudovány v roce 1993 a dnes již úplně nevyhovují nejmodernějším trendům. Přestože se nacházejí v budově, jejímž vlastníkem je město, rozhodl se majitel nemocnice Martin Polach do potřebné přestavby investovat vlastní finanční prostředky. „Ortopedická péče je v Nemocnici Šumperk na špičkové úrovni. Vzhledem k tomu, že ji hodláme rozvíjet i do budoucna, považuji tuto investici za velmi významnou. Nový sál přinese pacientům větší bezpečí a lékařům pak nejvyšší standard vybavenosti,“ vysvětluje majitel nemocnice MUDr. Martin Polach.

Nemocnice Šumperk se snaží trvale investovat do svého rozvoje. Jen v loňském roce investoval nový majitel nemocnice do jejího rozvoje víc než 50 miliónů korun. Nemocnice například nedávno zrekonstruovala plicní oddělení, zakoupila nové rentgenové přístroje, takzvaná C-ramena, za deset milionů korun anebo vybavila své porodní sály a dětskou JIP  novými klimatizačními jednotkami.

Fotogalerie