Média

Kůži máte jenom jednu!

Chytejte bronz bezpečně! V létě byste neměli zapomínat na prevenci melanomu. Kůži máte jenom jednu a je potřeba o ni pečovat.

Se sluncem opatrně
Dávejte pozor, hlavně pokud je vaše pokožka světlá a citlivá. Rizikem vzniku melanomu jsou více ohroženi lidé se světlejší kůží s pihami a znaménky. Ta si zaslouží nejen vyšší UV faktor, ale i pravidelné samovyšetření. Právě po letní sezóně je kontrola znamének nejvhodnější. Jakákoli změna, které si na nich všimnete, by vás měla dovést do čekárny kožní ambulance. Přijít včas je totiž pro úspěšnou léčbu klíčové.

Světlá pleť s pihami a znaménky vyžaduje zodpovědnější přístup a prevenci.

Pozor na spálení a podezřelá znaménka
Riziková znaménka poznáte snadno. – Mění se. Jakmile se začnou zvětšovat nebo vyvyšovat, zpozorněte. To samé platí v případě, že znaménka tmavnou nebo mají asymetrický tvar. Dobře si prohlédněte taky nehty, dlaně a plosky nohou. Melanom se může vyskytnout i tam. Zabránit jeho vzniku můžete hlavně správnou ochranou pokožky během slunění.  Vaše kůže si pamatuje každé spálení. Účinky UV záření se v těle hromadí a projevit se můžou až za několik let. Pravidelné kontroly na kožním by tedy měly být samozřejmostí v každém věku.

Vyšetření znamének nebolí.

Zajděte si na kožní
Nejste si jisti, jestli jsou vaše znaménka v pořádku? Navštivte naši névovou poradnu! Nepotřebujete doporučení praktického lékaře ani objednání předem. Stačí se zastavit během ordinačních hodin. K vyšetření používáme digitální dermatoskop, který bezbolestně odhalí i okem neviditelné změny na kůži. Pořídí také fotografie pro porovnání vašich znamének při vaší příští návštěvě. Na kontrolu byste měli přijít jednou ročně, ideálně na podzim.

Myslete na prevenci melanomu každý rok, ať z letního slunění vyváznete se zdravou kůží.