Média

Zpět

K Českému dni proti rakovině se připojí také Nemocnice Šumperk

Žlutý květ měsíčku lékařského, který je už tradičně symbolem celé akce, si budou moci zakoupit ve středu 11. května také pacienti.

Nemocnice Šumperk se letos připojí k jubilejnímu dvacátému ročníku Českého dne proti rakovině. Žlutý květ měsíčku lékařského, který je už tradičně symbolem celé akce, si budou moci zakoupit ve středu 11. května také pacienti, návštěvníci i zaměstnanci nemocnice od zdravotních sestřiček z chirurgického oddělení, které se dobrovolně do akce zapojily.

Letošní téma Českého dne proti rakovině je rakovina prsu. Toto téma je přitom Nemocnici Šumperk velmi blízké. Právě kvůli němu vyráží pravidelně lékařka Věra Krušinská a zdravotní sestra Olga Davidová z Nemocnice Šumperk pravidelně do škol s cílem zviditelnit téma rakoviny. Během přednášek se snaží věnovat hlavně praktickým radám. Proto je součástí jejich semináře také praktický nácvik samovyšetření prsu na silikonové maketě. A o téma prevence rakoviny je mezi studenty zájem. Obě ženy už vystoupily na řadě středních škol v Olomouckém kraji a nedávno přednášely také na Univerzitě Palackého.

Rakovina prsu je dnes nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorová onemocnění. Ročně na ně od roku 1990 umírá přibližně 1 900 žen, to je asi pět žen denně. Nezastupitelnou roli v prevenci nádorů prsů hraje také pravidelné mamografické vyšetření. To mohou ženy od 45 let absolvovat zdarma každé dva roky. Pokud si však v prsu žena nahmatá bulku, vyšetření by měla podstoupit co nejdříve. Přestože mamografické vyšetření zachránilo už tisíce životů a je navíc hrazeno pojišťovnou, stále existuje mnoho žen, které před rakovinou prsu zavírají oči a na preventivní vyšetření nejdou.

Mamografické pracoviště má také Nemocnice Šumperk. Odborníci zde vyšetřují asi 60 žen denně. V letošním roce má nemocnice v plánu zakoupit nový moderní mamograf, který pořídí při příležitosti stavby nového RDG pavilonu, kam se následně po zprovoznění nové stavby mamografické pracoviště přesune.