Oddělení

Jdeme s miminkem domů

7 odpovědí na nejčastější dotazy maminek

Jdeme s miminkem domů - pár informací na cestu

1. Kdy se ohlásit dětskému a ženskému lékaři?

Při propuštění obdržíte propouštěcí zprávu, kterou předáte svému gynekologovi při kontrole po šestinedělí. Propouštěcí zprávu o novorozenci předejte dětskému lékaři, v záhlaví zprávy je uvedeno jméno lékaře a telefonní číslo dětské ambulance. V den propuštění nebo nejbližší pracovní den informujte lékaře o propuštění novorozence do jeho péče a dohodněte se na návštěvě novorozence (doma nebo v dětské ambulanci).

2. Co musíte zajistit do 7 dnů po propuštění z porodnice?

Do 7 dnů je nutné nechat vystavit rodný list na matrice Městského úřadu v místě narození dítěte, s rodným listem dítěte zajistit zdravotní pojištění. S rodným listem a občanským průkazem požádat o porodné, přídavky na dítě, event. jiné sociální dávky na Úřadu práce - oddělení dávek státní sociální podpory.

3. Jak ošetřovat pupeční pahýl?

Pupeční pahýl se spontánně odloučí zpravidla do 14 dnů, po celou dobu do úplného zhojení kůže je třeba pupek alespoň 1x denně dezinfikovat dezinfekcí na kůži. Sledujte zabarvení kůže břicha v okolí pupku, v případě zarudnutí informujte dětského lékaře (zarudnutí může být známkou infekce).

4. Kdy se máme dostavit na vyšetření kyčlí?

Dětský lékař vyšetří Vašemu miminku kyčle během pobytu v porodnici. K ultrazvukovému vyšetření kyčlí byste se měli dostavit do konce 2. týdne života (optimálně v průběhu 2 týdne života). Vyšetření se provádí na ortopedické ambulanci nebo radiodiagnostickém pracovišti podle místa Vašeho bydliště. Pokud se k vyšetření dostavíte do Nemocnice Šumperk, je nutné, abyste se přihlásili na recepci Centrálním příjmu.

5. Jak je to s očkováním proti tuberkulóze? (TBC)

Od 1. listopadu 2010 je zrušeno očkování proti TBC u novorozenců. Očkováni budou jen novorozenci dle indikace lékaře, a to dle vyhlášky MZ ČR o očkování proti infekčním nemocem.

6. Co mám ještě vědět o kojení?

Optimální doba plného kojení je 6 měsíců, v této době miminko nepotřebuje čaj ani jiné tekutiny. Potom začněte postupně podávat příkrmy dle ordinace dětského lékaře. Dokrm mléčnou kojeneckou výživou podávejte vždy jen dle ordinace lékaře. Pokud kojíte, podávejte dokrm vždy alternativní cestou - stříkačkou po prstě, lžičkou. Jako dokrm nebo umělou výživu nepodávejte do 5. měsíce nic jiného než mléko, předcházíte tím možnosti vzniku alergií.

Při jakýchkoliv potížích s kojením, máte možnost se telefonicky poradit s laktační poradkyní (denně od 8,00 – 20,00 hod. na tel.: 724 140 330), sestrou nebo porodní asistentkou z novorozeneckého úseku na Horké lince kojení, tel.: 583 332 322 nebo na bezplatné Národní lince kojení tel.: 261 082 424. Linky jsou v provozu 24 hodin denně. Na tel.: 583 332 322 se můžete objednat do laktační poradny, kde se Vám bude věnovat vyškolená laktační poradkyně.

7. Kolik stoliček denně má mít kojené dítě?

Plně kojený novorozenec může mít stoličku v každé pleně nebo naopak 1x týdně. Stolička plně kojeného novorozence může být řídká, vzhledem i barvou může připomínat míchaná vajíčka.